Szexrabszolgák és szülőgépek a téma Japánban

2007.01.29. 22:49
Pert vesztett a japán köztévé a világháborúban elhurcolt nők ügyében, az egészségügyi miniszter pedig elszólta magát.

Megfeddte egészségügyi miniszterét a japán miniszterelnök, Janagiszava Hakuo ugyanis "szülőgépeknek" nevezte a nőket, amikor a gyerekszületések csökkenő számáról értekezett egy beszédében, írja a BBC.

Mindenkitől a legjobbat

"Mivel a szülőgépek és eszközök száma meghatározott, csak annyit kérhetünk, mindenki a legtöbbet hozza ki magából" - mondta Janagiszava egy politikai fórumon.

Hétfőn a parlamentben bocsánatot kért a miniszter mondván, mindent meg akar tenni, hogy Abe Sinzo kormánya megoldja az alacsony születési rátából fakadó problémákat, ami választási ígérete is volt.

2005-ben egy japán nő átlagosan 1,26 gyermeket szült, amely szám ugyan hat év után először 2006-ban nőtt, de ha a tendencia marad, 50 év múlva a japán populáció 30 százalékkal csökkenni fog.

Átlagosan 2,1 gyermeket kéne szülnie a nőknek. Japánban a világon a legmagasabb az idősek aránya, ami - akárcsak Magyarország esetében - komoly kihívásokat jelent, ami a gazdasági növekedést és a nyugdíjrendszert illeti.

A szexrabszolgaság még tabu

Ugyancsak nőkkel kapcsolatos hír Japánból, hogy 16 ezer dolláros (3,2 millió forintos) bírság megfizetésére kötelezte az NHK köztelevíziót a tokiói legfelsőbb bíróság, amiért - feltehetően politikai nyomásra - sugárzás előtt megváltoztatta a világháborúban intézményesített szexrabszolgaságról szóló műsorát.

Az NHK műsorában egy próbapert vezettek le, ami kimondta, Hirohito császár emberiség ellenes bűntettet követett el, amikor a II. világháború idején a hadsereg számára intézményesítette a szexrabszolgaságot.

A tévéper ötletét az Ázsiai Nők Alapítvány alapítvány kezdeményezte, a műsorban pedig négy nemzetközi bíró mondta a verdiktet: a még mindig nagy tiszteletnek örvendő Hirohito császár bűnös. A televízió azonban az adás előtt megvágta a műsort, és kihagyta belőle a lényeget.

Az 1995-ben közadakozásból létrejött alapítvány kétmillió jent (kb. 4 millió forintot) fizetett azoknak az ázsiai nőknek, főként Fülöp-szigetieknek, dél-koreaiaknak és tajvaniaknak, akiket a hadsereg elhurcolt, és a katonák számára szexrabszolgává tett. Az áldozatok száma becslések szerint 200 ezer körül lehet.

A nőszervezet szerint politikai nyomásra cenzúrázták meg a műsort, ám ezt a tévé visszautasította, holott Abe Sinzo miniszterelnök nyilvánosan kérte a televíziót a műsorváltoztatásra.

A bíróság végül 16 ezer dolláros kártérítésre ítélte az NHK csatornát, mivel az a nőszervezet tudta nélkül vágta meg a műsort.