Megszavazza a lisszaboni szerzõdést a szlovákiai magyar párt
További Külföld cikkek
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
- Kiszivárgott egy titkos orosz dokumentum, így osztaná fel a Kreml Ukrajnát a háború után
- Bombaciklon sújtott le az Egyesült Államokra, többen meghaltak
- Csalási és vesztegetési ügy miatt emeltek vádat a világ egyik leggazdagabb embere ellen
- Rendkívül rejtélyes tábornok irányíthatja az észak-koreai katonákat Ukrajnában
A szavazást csütörtökön kora este tartják a pozsonyi parlamentben, ahol 85 saját képviselõje mellett a koalíció most már a magyar párt 20 szavazatára is számíthat. Ez nagyon fontos, hiszen a lisszaboni szerzõdés ratifikálásához legalább 90 támogató voks szükséges a 150 fõs testületben.
A kisebbik szlovák ellenzéki párt, a Kereszténydemokrata Mozgalom vezetõje, Pavol Hrusovszkí egyenest úgy fogalmazott, hogy "Ficóéknak mostantól nemcsak egyszerû, hanem alkotmányos többségük van a pozsonyi törvényhozásban, mert a 20 magyar képviselõ is melléjük szegõdött."
"Ez azt jelenti, hogy az ellenzéki tábor a két szlovák ellenzéki pártra zsugorodott" - tette hozzá. A Kereszténydemokrata Mozgalom szerint Csákyék mostani döntése azt is megnehezíti majd, hogy a három párt hatékonyan kampányolhasson közös államfõjelöltje, Iveta Radicová mellett.
A legnagyobb ellenzéki erõ, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió - demokrata Párt vezetõje, Mikulás Dzurinda azt mondta, a magyarok döntése az elnökjelölt kampányát ugyan nem befolyásolja majd, de az ellenzék együttmûködésére rossz hatással lesz. Amiatt, hogy a magyar párt "csõdöt mondott", Dzurinda szerint nagyon rossz sajtótörvénye lesz Szlovákiának.
A kétszeres exkormányfõ azt gondolja, ha az ellenzék mindaddig egységesen elutasította volna a lisszaboni szerzõdést, amíg a koalíció nem dolgoz ki elfogadható sajtótörvényt, végül az ellenzék akarata érvényesült volna.
Dzurinda szerint a Magyar Koalíció Pártját saját választói is el fogják marasztalni, amiért kész Ficóékkal szavazni. "Hogyan fogják olvasni a magyar nemzetiségû polgárok az Új Szót?" - tette fel a kérdést a poltikus. Ezzel arra utalt, hogy a Csákyék döntése miatt most már nehezen módosítható sajtótörvény a szlovákiai magyar médiára, köztük az általa említett egyetlen magyar napilapra is kedvezõtlen hatással lesz.
Dzurinda Ficónak is odaszúrt: Szerinte a kormányfõnek nehéz lesz megmagyaráznia választóinak, hogy szövetségesei (Slota és Mecsiar) mellett a magyarok támogatását is kérte.
Sajtóértesülések szerint a magyar párt azért változtatott korábbi álláspontján, hogy a kormányzat cserébe törölje a készülõ közoktatási törvénybõl a magyar iskolákat hátrányosan érintõ rendelkezéseket. Csáky azonban cáfolta, hogy a lisszaboni szerzõdés támogatása politikai üzlet tárgya lenne.