Blix csalással vádolja a szövetségeseket
Ilyen sztorik
A svéd diplomata aggodalmának adott hangot amiatt, hogy a koalíció megpróbálta lejáratni a fegyverzetellenőröket, amikor megvádolta szervezetet azzal, hogy visszatartják az iraki felderítő robotrepülőgépekről szerzett információikat. "Az Egyesült Államok a BT-államok szavazataira hajtott, ezért úgy gondolta - nyilatkozta Blix -, hogy hasznos lehet ilyen sztorikkal előhozakodni."
Blix furcsállja azt is, hogy az amerikai és brit titkosszolgálatoknak nem tűnt föl, amit a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség azonnal észrevett, hogy az Irak és Niger közötti 500 tonna urán szállításáról szóló szerződés hamisítvány. A tavaly ősszel a figyelem középpontjába került irat tartalmát a nigeri miniszterelnök Hama Hamdou is elutasította. Állítása szerint az irakiak próbálkoztak a nyolcvanas években uránium vásárlásával, de a nemzetközi előírásoknak megfelelve Niger visszautasította az ajánlatot.
Amerika egyedül is boldogulna
Az Egyesült Államok nem igazán tetszik az ötlet, hogy a fegyverzetellenőrök visszatérjenek Irakba, írja a BBC. Washington úgy gondolja, nincs szükségük az ellenőrökre az Irak területén fellelt és fellelhető vegyi, biológiai és nukleáris fegyverek megsemmisítéséhez. Blix a múlt héten kijelentette, hogy csapatával kulcsszerepet játszhatnának a fegyverek felderítésében.
Az ENSZ szerint független megerősítés kell
A BT számos tagja ugyanakkor ragaszkodik egy független és hiteles szervezet jelenlétéhez a megtalált iraki tömegpusztító fegyverek megsemmisítésénél. Az ENSZ által betiltott iraki fegyverarzenál megléte elsőszámú indoklása volt a háború megindításának.
Az UNMOVIC-ot a háború kirobbanása előtt néhány nappal vonták ki Irakból. Azóta a Huszein-rezsim egyelőre feltételezett tiltott fegyvereit a szövetséges csapatok keresik Irakban.