Irak nem segített az al-Kaidának
További Külföld cikkek
- Négy hajléktalan lelte halálát egy tűzesetben Bulgáriában
- Majdnem teljes sötétségbe borult Puerto Rico szilveszterkor
- Hszi Csin-ping: Senki sem akadályozhatja meg Kína és Tajvan újraegyesítését
- Oroszország elzárta a gázcsapokat, nem érkezik több földgáz Ukrajnán keresztül
- Markológépes ámokfutó támadt az emberekre Németországban
|
A bizottság két nappal azt követően adta ki jelentését, hogy Dick Cheney elnökhelyettes hétfőn azt állította az iraki háború elkerülhetetlenségéről beszélve, hogy Irak régóta kapcsolatban állt az al-Kaidával, kedden pedig Bush biztosította egyetértéséről helyettesét.
Irak megtámadásában a fő indok az volt, hogy Szaddám rendszere a terrorizmust támogató országok közé tartozik, a szeptember 11-ei támadás felelősének tartott bin Ladent pedig pénzeli, és segítséget nyújt a terroristák kiképzésében, felfegyverzésében.
A tíz tagból álló, republikánus, demokrata képviselőkből álló testület jelentése nem először mond ellent az amerikai kormányzatnak. A New York-i terrortámadások megelőzhetőségét vizsgálva például elítélte a titkosszolgálatokat, a CIA és az elnöki adminisztráció hírszerzéssel foglalkozó illetékeseiről pedig lesújtó véleménnyel volt, miután megállapította, bár jelentésekből értesültek egy nagyobb támadásról, nem vették elég komolyan a figyelmeztetést.
Viszonyuk inkább ellenséges volt
Szaddám rezsimje és az al-Kaida között azért kialakult valami kapcsolat a kilencvenes évek vége felé, amikor bin Laden 1996-ban Afganisztánban telepedett le, de korábban bin Laden még ellenséget látott a Közel-Keleten meglehetősen világi rendszert működtető Szaddám Huszeinben. A bizottság két magas rangú terrorista kihallgatására hivatkozva megállapította, végül semmiféle kooperáció nem lett az érdeklődésből.
Az al-Kaida a közhiedelemmel ellentétben sosem kapott egyszerre nagyobb összeget, és a gazdagnak mondott vezér, bin Laden sem 300 millió dollárral indította el a világ leghatékonyabb terrorszervezetét, az mindvégig kisebb-nagyobb adományokból tudott működni.
A bizottság még a héten újabb, eddig nem ismert adatokkal fog szolgálni az al-Kaida működésével, a terrortámadás kivitelezésével, valamint a felkészületlen amerikai haderővel kapcsolatban, amellyel minden bizonnyal a Fehér Ház idegeire fognak menni. Nem véletlenül, a testületnek még George W. Busht is sikerült meghallgatnia, igaz az elnöknek nem kellett esküt tennie.