Fidel Castro megnyugtatta a kubaiakat
További Külföld cikkek
- Malájziában visszatérhet a nyilvános botozás
- A patriarchális elnyomás után jöhet a barátság forradalma és a női egyenjogúság Észak-Szíriában
- Több mint tizennyolcezer terrorakciót hajtottak végre Izrael ellen 2024-ben
- A burgenlandi bíróság szerint sincs rendben az ágfalvi határzár, az alkotmánybírósághoz kerül az ügy
- A Legfelsőbb Bírósághoz fordult a TikTok, még mindig harcolnak a betiltás ellen
Fidel Castro kubai elnök kedden azt tudatta honfitársaival, hogy egészségi állapota stabil és lelkileg jól érzi magát. Az állami és párvezető erről szóló levelét a kubai tévében olvasták fel.
Castrón műtétet hajtottak végre, és várhatóan hetekig nem tudja ellátni tisztségeit, ezért öccsét, Raúlt bízta meg azzal, hogy átmenetileg irányítsa a kommunista pártot, az országot és annak hadseregét. Raúl a hétfő esti hatalomátadás óta nem lépett a nyilvánosság elé, de még közleményben sem kommentálta a történteket.
Castro levelében elismerte, hogy komoly műtétet kellett végrehajtani rajta. "Nem tudok pozitív hírekkel szolgálni" - fogalmazott. Beszámolójában azonban jelezte azt is, bizonyos időnek el kell telnie ahhoz, hogy megbízható diagnózist állítsanak fel egészségi állapotáról. Elmondása szerint lelkileg kiválóan érzi magát, és ami a lényeg, az országban is kiválóan mennek a dolgok.
Castro állapota nemzeti titok
Elnézést kért népétől, hogy nem tud több részletről tájékoztatást adni, és hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok még mindig veszélyt jelent a kubai kormányra, ezért egészségi állapotát "nemzeti titokként kell kezelni". A diktátorról a hatóságok egyetlen fotót sem közöltek.
Castro végül köszönetet mondott mindazoknak a külföldi politikai vezetőknek, akik jobbulást kívántak neki, valamint a kubai lakosoknak is, hogy zavartalanul és nyugodtan végzik napi teendőiket. "Az ország fel van készülve a védelemre" - próbálta biztosítani az embereket utalva egy potenciális támadásra az Egyesült Államok részéről.
Ricardo Alarcon, a parlament elnöke eloszlatta a miami ünneplők közt elterjedt hírt, miszerint Castro már nem is él. "A kubai vezető utolsó pillanatai még nagyon messze vannak" - fogalmazott Alarcon a Prensa Latina hírügynökségnek adott nyilatkozatában.
Demokráciára szomjaznak?
Az AP jelentése szerint Kubában még mindig érezhető némi nyugtalanság az emberek közt. "Minden a megszokott, de csak jelenleg. Még soha nem történt hasonló dolog. Olyan, mintha azt tesztelnék, milyen lenne az élet Castro nélkül" - mondta a 41 éves Emilio Garcia, aki egy kórházban dolgozik.
Kína, Venezuela, Brazilia, Bolívia és Mexikó vezetői eljuttatták jókívánságaikat Castronak, Washingtonban viszont már terveket kezdtek szőni egy Castro utáni Kubáról. "Úgy véljük, hogy a kubaiak demokráciára szomjaznak" - mondta Sean McCormack szóvivő.