Kilenc évet húzott le
Vocásek azt állítja, hogy néhány hónapos tagsága alatt senkinek sem okozott kárt, senkit sem bántott. A népbíróság azonban más véleményen volt, s 1946-ban életfogytiglanra ítélte. Végül is kilenc évet töltött börtönben.
Vocásek az 1989-es rendszerváltás után megpróbálta elérni pere újrafelvételét, illetve az ítélet megváltoztatását, de sikertelenül. Július elején a perújrafelvételt az alkotmánybíróság is elutasította, ugyanakkor elismerte, hogy a háború utáni csehszlovák bíráskodás mai szempontból sok kívánnivalót hagyott maga után.
Az alkotmánybíróság állásfoglalása után Vocásek úgy döntött, hogy Strasbourghoz fordul.
Svejkkel, a derék katonával
Az idős légiós, aki az első világháborúban először az osztrák császárért, majd ellene harcolt, s a csehszlovák légióban Jaroslav Haseknek, a derék Svejk katonáról szóló világhírű regény szerzőjének volt bajtársa, évek óta azt hangoztatja, hogy számára a dolog becsületbeli ügy.
Harocstársai elfordultak tőle
Személyesen leginkább azt fájlalja, hogy egykori légiós harcostársai az elmúlt évtizedekben elfordultak tőle, s nevét a légiósok névsorából is törölték.
Amikor négy éve eltemették az utolsó előtti cseh légióst, a szervezet közleménye az utolsó légiósról szólt, mintha Vocásek nem is számítana. "Elsősorban ennek az álláspontnak a megváltoztatását szeretném elérni.
Aztán már én is nyugodtan meghalhatok" - jelentette ki Vocásek, akinek egyébként egész életében semmi baja sem volt a törvénnyel és a bíróságokkal, túlélt három feleséget, két világháborút, s ma is igen jó egészségnek örvend.