További Külföld cikkek
- A szlovén hegyimentők bejelentették: egyelőre nem tudják kimenteni a magyar túrázót
- Először tartottak misét a rezsim bukása óta a szíriai keresztények
- Nem jelent meg a kihallgatásán Jun Szogjol dél-koreai elnök
- Dánia megerősíti Grönland védelmét, miután Donald Trump megvásárolná a szigetet
- Nagy a felháborodás, kiengedték az egyik kolumbiai drogbárót
Szlovákia lakosságának csak 12,3 százaléka hiszi el, hogy Malina Hedviget, a Nyitrán tanuló csallóközi magyar egyetemistát szlovák szélsőségesek verték meg és azért, mert mint a lány állítja, magyarul beszélt.
Ez derül ki az MKV szlovák közvélemény-kutató ügynökség 1200-as mintára alapozott felméréséből, amely a tavaly augusztus 25-én történt állítólagos támadás évfordulójára készült.
A megkérdezettek 12,8 százaléka úgy ítéli meg, a lányt magyar szélsőségesek verték meg azzal a szándékkal, hogy fokozzák a Szlovákiában akkor kialakult nemzetiségi feszültséget.
A szlovák kereszténydemokraták meglepetést okoztak
A szlovákiai magyarok - mint az MVK nevesíti, a Magyar Koalíció Pártja (MKP) választóinak - 72 százaléka azonban fenntartás nélkül elhiszi, hogy a lány támadói szlovák szélsőségesek voltak.
Figyelemre méltó, hogy az egyik ellenzéki szlovák politikai erő, a Kereszténydemokrata Mozgalom (KD) választóinak egynegyede is ugyanezt hiszi, amit Pavel Haulík szlovák szociológus sem tud megmagyarázni. Mint a felmérést megrendelő és annak eredményeit pénteken közlő szlovák liberális polgári napilapnak a szociológus mondta: "rejtély".
A szlovák nemzetiségű válaszadóknak 6 százaléka hiszi el, hogy a lány támadói szlovák szélsőségesek voltak.
A megkérdezettek 21,7 százaléka szerint a lányt valóban megtámadták, de nem nemzetiségi okból. 24,3 százalék szerint a támadás nem történt meg, a lány a történetet csak kitalálta.
Ennyi megkérdezett azonosul a rendőrség álláspontjával, amely két héttel a lány ismeretlen tettesek ellen tett feljelentése után azzal zárta le a nyomozást, hogy a támadás nem történt meg.
24,5 százalék sem a lány, sem a rendőrség változatát nem hiszi el. Szlovákiában a megkérdezetteknek mindössze 4,3 százaléka nem hallott soha Malina Hedvigről.
Eljárás indulhat Hedvig ellen
Időközben Malina Hedvigből, az állítólagos sértettből gyanúsított lett, mert később két lakossági feljelentés alapján a hatóságokat félrevezető vallomás és hamis tanúzás gyanúja miatt vádindítvány készült a lány ellen.
Az MTI úgy tudja, hogy az ügyészség napokon belül bejelenti, vádat emel-e Malina Hedvig ellen. Ha megteszi, a bíróság akár öt évi szabadságvesztésre is ítélheti a lányt.
A SME több írásban is foglalkozik az üggyel. Mint írja: az eset megosztotta Szlovákiát, mégpedig annak következtében, hogy a belügyminiszter, a kormányfő és az országos rendőrkapitány tavaly szeptemberben megtartott sajtótájékoztatóikon "igen szuggesztív fellépésükkel az emberek többségét arról győzték meg, hogy a lány hazudik", márpedig ez bizonyíthatóan nem felel meg a valóságnak, mondta a lapnak Peter Zajac szlovák irodalomtörténész, a Hedvig mellett fellépő szlovák értelmiségiek egyike.
Véleménye szerint a sajtó oknyomozásának köszönhetően időközben a közvélemény egy része mégis Hedvig igaza felé hajlott.
A lap megkérdezte Robert Kalinák belügyminisztert, aki kitart a kormányfőével és a rendőrfőkapitányéval azonos véleménye mellett, miszerint a lányt senki sem támadta meg.
A politikusok nem tudósok
A lapban véleményt mond Öllős László politológus, a Fórum Kisebbségkutató Intézet elnöke, aki kifejti, korántsem biztos abban, hogy Malina Hedvig ügyét a közvélemény valaha is egységesen fogja megítélni.
Ha majd egy esetleges bírósági folyamat során nagyon áttekinthető kép születne is a történtekről, a politikusok akkor is "az általuk előadott véleményeket igyekeznek majd felszínen tartani".
"A politikai kommunikáció különbözik a tudományos kommunikációtól, hiszen egy politikus hazudhat és manipulálhat és hivatkozhat a széles nyilvánosságban elterjedt véleményekre" - véli Öllős.