Oroszország fokozza nukleáris készültségét
"Megszegve a korábbi egyezményeket, néhány NATO tagállam növelte haderejét országunk határainál"- mondta Putyin egy élő televíziós közvetítésben, tábornokok előtt. "Oroszország nem maradhat közömbös a nyilvánvaló erőfitogtatással szemben" - tette hozzá az orosz elnök.
Bush felhívta Putyint
George Bush amerikai elnök kedden felhívta telefonon Putyin elnököt, hogy beszéljenek és további tárgyalásokat helyezzenek kilátásba a rakétavédelmi rendszerről. A telefont néhány órával azután eresztette meg Bush, hogy Putyin a nukleáris készültség fokozásáról nyilatkozott.
"A legfontosabb feladatunk, hogy fokozzuk stratégiai nukleáris fegyvereink harckészültségét. Készen kell állniuk, hogy gyors és megfelelő választ adjanak bármilyen agresszióra" - mondta Putyin.
Oroszország múlt hét pénteken felfüggesztette az európai hagyományos haderőket korlátozó szerződés (CFE) teljesítését. Az orosz parlament felsőháza titkos szavazáson döntött úgy, hogy december 12-i hatállyal Moszkva felmondja a hidegháborút lezáró egyik legfontosabb megállapodást.
A tankok és más nehézfegyverek európai mennyiségét korlátozó szerződésből azért lépnek ki, mert az 1999-ben megújított megállapodást csak Oroszország ratifikálta, a NATO tagállamai nem - állítja a hivatalos orosz indoklás.
A NATO tagországok, köztük az Egyesült Államok álláspontja szerint addig nincs értelme a szerződést ratifikálniuk, amíg Oroszország csapatokat állomásoztat Grúziában és Moldovában. Moszkva múlt hét csütörtökön jelentette be, hogy kivonta csapatait Grúziából.
Csapatjáték
Oroszország és a NATO viszonya nagyon feszültté vált az elmúlt hónapokban. Oroszország élesen ellenzi azt a tervet, amely szerint az Egyesült Államok Csehországban és Lengyelországban építené fel tervezett rakétaelhárító rendszerének elemeit.
Moszkva azt sem nézi jó szemmel, hogy az amerikai hadsereg, illetve más NATO-tagállamok egykori szovjetköztársaságok és a Szovjetunió valamikori európai csatlósai területén állomásoztatják katonáikat.
Az Egyesült Államok rakétavédelmi rendszer kiépítését tervezi Kelet-Európában, amelyet Moszkva ellenez. Washington az iráni fenyegetettséggel indokolja terveit, de Putyin elnök szerint a rendszer országát fenyegeti.