Markó és Tőkés mégis összefogtak
További Külföld cikkek
- Egy évre betiltják a TikTokot Albániában egy iskolai gyilkosság miatt
- Több mint harmincan meghaltak és száznál többen eltűntek egy kongói kompbalesetben
- Európa újabb szíriai menekülteket nem fogad be – vajon hazatérnek a korábban érkezettek?
- Még a sör is szikrázó luxuscikk Kim Dzsongun uralma alatt
- Saját vadászgépét lőtte le véletlenül Jemen partjainál az Egyesült Államok
Az európai parlamenti választásokon bejegyzendő "magyar összefogás" listájáról, valamint az Erdélyi Magyar Egyeztető Fórum (EMEF) létrehozásáról írt alá megállapodást vasárnap Marosvásárhelyen Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) és Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke.
Kölcsönös méltatás
Markó az ünnepélyes aláírási aktus előtt a két szervezet több vezetője, a történelmi magyar egyházak képviselői és az újságírók jelenlétében emlékeztetett arra, hogy többször is megpróbálkoztak az egyezség megkötésével az RMDSZ és a szövetségen kívüli politikai áramlatok leghitelesebb képviselőjének tekintett Tőkés László között.
Felidézve a rendszerváltás óta eltelt húsz évet, Markó megállapította, hogy Tőkés püspöknek jelentős szerepe volt a diktatúra összeomlásában. Elmondta: a kommunista rendszer bukása után a romániai magyar közösségnek lehetősége nyílt arra, hogy érdekképviseleti szövetséget hozzon létre. "Sok-sok éven át együtt dolgoztunk ebben a szövetségben, együtt vitáztunk, sok véleménykülönbséggel, konfliktussal. De céljaink alapvetően egybeestek a romániai magyar közösség helyzetének távlatos és megnyugtató rendezését illetően" - mondta Markó, hozzátéve: vita ezután is lesz, de sokszor a viták, véleménykülönbségek viszik előre egy adott közösség sorsát.
Tőkés László elmondta: az RMDSZ-en kívüli szervezetek körében sok bírálat, támadás érte, megalkuvással, elvei feladásával vádolták meg őt amiatt, hogy aláírja ezt a megegyezést. Makkai Sándor erdélyi református püspök szavait idézte, amelyek szerint Erdély ügye számára nem annyira politikai, mint inkább erkölcsi kérdés. Tőkés ugyanezt az elvet vallja, vagyis - mint fogalmazott - a közéleti szereplést maga is erkölcsi feladatának tekinti, amit az erdélyi magyarság közös szolgálata követel meg. Nem a személyi vagy a pártérdek, hanem a nemzeti érdek kerekedett felül azzal, hogy sikerült tető alá hozni ezt a megállapodást - mondta. "Nem legyőzni, hanem megnyerni akarjuk egymást" - tette hozzá.
A Székely Nemzeti Tanács távol maradt
Az erdélyi Krónika internetes honlapján olvasható: az EMNT állandó bizottsága szombaton felhatalmazta Tőkés Lászlót, hogy aláírja a megállapodást az RMDSZ-szel. Bár a testületben képviselteti magát és szavazati joggal rendelkezik a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) és a Magyar Polgári Párt (MPP) is, a felhatalmazásról szóló szavazáson egyik szervezet sem vett részt. A bizottság ülésén jelen volt Szász Jenő, az MPP elnöke is, aki egyben az EMNT alelnöke. Ő sem szavazott arra hivatkozva, hogy a 16 fős állandó bizottságnak csak hat tagja volt jelen az ülésen, ez pedig szerinte döntésképtelenséget jelent.
Az SZNT viszont szombaton közleményben nyilvánította ki "függetlenségét" az EMNT-től. Izsák Balázs, az SZNT elnöke az MTI-nek vasárnap elmondta, hogy tulajdonképpen egy éveken át "tisztázatlan" viszonyt próbáltak világossá tenni, vagyis azt hangsúlyozni, hogy az SZNT-t a továbbiakban nem kötelezi semmiféle döntés, amely az EMNT-n belül születik.