Moszkva az Északi-sark felé kacsintgat
További Külföld cikkek
- Amerika kijátszhatja egymás ellen a két legnagyobb ellenségét
- Ezeréves hagyomány szakad meg: bezárják a legrégebbi londoni hal- és húspiacot
- Hiába a tűzszüneti megállapodás, nem nyugszanak a fegyverek Libanonban
- A Hamász videót tett közzé egy amerikai–izraeli túszról, aki Donald Trumpnak könyörög segítségért
- Néhány másodperc alatt két földrengés is volt Horvátországban
Oroszország speciális fegyveres egységet hoz létre az Északi-sarkvidékhez tartozó érdekeltségeinek védelmére, áll a már 2008. szeptemberében kidolgozott stratégiában, amelyet azonban csak pénteken hoztak nyilvánosságra, írja az AFP. Ebből az is kiderül, hogy 2020-ig Moszkva komoly erőfeszítéseket tenne az erőforrások kitermelésére a stratégiailag fontos Arktiszon.
Első körben a járőrhajók számát többszöröznék meg az északi vizeiken, a Ria Novosti orosz hírügynökségnek hétfőn nyilatkozó Vjacseszlav Popov nyugalmazott admirális szerint a tervezet értelmében alapvetően a határőrség megerősítéséről van szó. A Jeges-tenger orosz részén található szigetek infrastrukturális fejlesztését is minél előbb megkezdenék.
Az Északi-sark a következő évtizedek egyik lehetséges tűzfészkének számít, a területet ugyanis nem védik az Antarktiszhoz hasonlóan nemzetközi egyezmények. A helyzet megoldását az ENSZ-től várják az egymással vitázó felek. Moszkva mellett az Egyesült Államok, Kanada, Dánia és Norvégia is rátenné a kezét az Arktisz egyes részeire. Nem véletlenül, egyes vélemények szerint ugyanis a bolygó kiaknázatlan olaj- és földgázkészleteinek negyede található a sarkvidéken.
A területi igények azért erősödtek fel az elmúlt években, mert a globális felmelegedésnek köszönhetően a korábban elérhetetlen erőforrások kitermelése is lehetővé vált. Az Északi-sarkért indított harcról bővebben itt olvashat>>>
Az orosz tervezet nyilvánosságra hozására válaszul pénteken Kanada azonnal bejelentette, hogy megvédi saját érdekeltségeit, és növeli katonái létszámát északi határainál. Az elmúlt hetekben Moszkva már Norvégiával is vitázott a sarkvidékről.
Oroszország 2001 óta szorgalmazza, hogy az ENSZ ismerje el orosz felségterületként az Arktisz kétharmadát, és benne magát az Északi-sarkot is. Az orosz jogigény jelképes megerősítéseként orosz tudósok 2007. augusztus elején két mini-tengeralattjáróval lemerültek az Északi-sarknál, és titánból készült nemzeti zászlót rögzítettek a tengerfenékhez.