A moldáv elnök berágott Romániára
További Külföld cikkek
- Ukrajna fájó csapást mért Oroszországra, megsemmisítette az 5 millió dolláros csodaeszközét
- Sima győzelem helyett akár nagy pofonba is beleszaladhat a legerősebb ír kormánypárt
- Georgia 2028-ig felfüggeszti a csatlakozási tárgyalások megkezdését az EU-val
- Németországban őrizetbe vettek egy fiatalkorú férfit, aki terrortámadásra készülhetett
- Vlagyimir Putyin fél megnyomni a piros gombot
Moldova vízumrendszert vezet be Romániával szemben, és nemkívánatos személynek nyilvánította Bukarest chisinaui nagykövetét - jelentette be Vladimir Voronin moldovai államfő, aki szerint a szomszédos Románia mesterkedése miatt törtek ki országában véres zavargások.
A román nagykövetnek 24 órán belül el kell hagynia az országot, a vízumkényszer bevezetése mellett pedig megszigorítják a határőrizetet is. Konzultációra hazarendelték Moldova romániai nagykövetét.
Voronin közölte: karhatalmi erővel állítja helyre a rendet, ha az indulatok újra elszabadulnak az utcán.
Voronin kijelentette, hogy az országban zajló "minden folyamatba belekeveredett Románia", és "mindennek megvan határa". Az államfő szerint a hatóságok előtt ismertek a moldovai események értelmi szerzői, egy részük szerinte "meglépett".
Bukarest szerint beteges a vízumkötelezettség
A román külügyminisztérium provokációnak minősítette a vádakat, miszerint Románia állna a chisinaui kormányellenes tüntetések mögött.
A szaktárca bukaresti közleménye szerint Románia határozottan elutasítja, hogy beavatkozott volna Moldovai Köztársaság belügyeibe. "Elfogadhatatlan, hogy a chisinaui kommunista hatalom megpróbálja Romániára és a román állampolgárokra hárítani a felelősséget a Moldovai Köztársaság belső problémáiért" - olvasható a közleményben.
A román külügyminisztérium felháborodott a moldovai hatóságok "egyoldalú" intézkedései miatt, amelyek értelmében egyebek között kiutasították Moldovából Románia chisinaui nagykövetét. A külügyminisztérium jelezte, hogy Románia nem tesz azonos lépéseket Moldova bukaresti nagykövetségének személyzetével szemben.
Bukarest "betegesnek" tartja a vízumkötelezettség bevezetését a román állampolgárokkal szemben, és közölte, hogy továbbra is érvényben marad a moldovai állampolgárok számára Románia által biztosított ingyenes vízumrendszer.
A Realitatea TV román hírtelevízió arról számolt be, hogy a román-moldáv határon csak egy átkelőn keresztül lehet közlekedni. A moldovai hatóságok csak szóban értesítették a román kollégáikat a be- és kiutazási tilalomról. A reggeli órákban mintegy 150 Romániában tanuló moldovai egyetemista tiltakozott Seculeninél amiatt, hogy nem térhetnek haza. A moldovai diákok a román himnuszt énekelték, és kommunistaellenes jelszavakat skandáltak.
Moszkva aggódik
Az orosz külügyminiszter szerint Moszkvát aggodalommal töltik el moldovai események; Szergej Lavrov arra számít, hogy az Európai Unió is komoly következtetéseket von le belőlük.
Lavrov hangsúlyozta: nem elég csak elítélni a moldovai eseményeket, rendkívül fontos intézkedéseket foganatosítani, megakadályozandó Moldávia államiságának és demokratikus folyamatainak aláásását.
"Mindnyájan láttuk, hogy milyen zászlók alatt zajlottak ezek a garázdaságok, és arra számítunk, hogy az Európai Unió levonja a legkomolyabb következtetéseket" - mondta Lavrov, arra utalva, hogy a zavargások szervezői román zászlókat lobogtattak.
Megtorlásoktól tart az ellenzék
Közben a választási bizottság elutasította a szavazatok újraszámolására vonatkozó kérelmet - közölte egy ellenzéki vezető.
Vlad Filat, a moldovai Liberális Demokrata Párt elnöke elmondta: "Tájékoztattak minket, hogy a központi választási bizottság elutasította a kérelmet. Ezzel megszegték az államfővel kötött megállapodást."
Filat szerint a tüntetéseket "nagyon súlyos megtorlás" fogja követni, letartóztatásokkal.
A kormányzati negyednél szerdán is több száz antikommunista tüntető gyűlt össze, eltorlaszolva a belváros fő sugárútját.
A nagyjából 300 tüntető szapulta a helyszínre érkező rohamrendőröket, akik lezárták a mellékutcákat, de nyoma sincs a felfokozott indulatoknak, amelyek kedden heves összecsapásokhoz, valamint a parlament és az elnöki hivatal feldúlásához vezettek a hét végén lezajlott, és az ellenzék szerint meghamisított parlamenti választás kapcsán.
Kétszáz rendbontót vettek őrizetbe
A hatóság éjjel figyelmeztető lövésekkel oszlatta fel a főváros központjában összesereglett tömeget. Csaknem kétszáz rendbontót őrizetbe vettek. Fosztogatással, huliganizmussal, lopással vagy rablással gyanúsítják őket. A rendőri alakulatok és a legalább tízezer fős tiltakozó tömeg összecsapásában 200 ember sérült meg, köztük 96 rendőr.
A román sajtó forradalomról ír
Húsz évvel a romániai 1989-es forradalom után Chisinauban is sor került a második "román" forradalomra - adta hírül szerdai számában a Cotidianul című napilap.
A moldovai kommunista hatalom ellen irányuló keddi utcai tüntetésekről részletesen beszámolnak a román országos napilapok. Több újság is forradalomnak és lázadásnak nevezi a chisinaui kormányellenes tüntetést. A Gandul című napilap szerint 30 ezer tüntető robbantotta ki Chisinau utcáin a forradalmat.
A román lapok egyhangúlag kiemelik, hogy a moldovai hatóságok ellenőrzésük alá vonták az elektronikus és az írott médiát, így a legtöbb információ az ottani eseményekről az interneten keresztül érkezett. A moldáv fiatalok a közösségi és a videómegosztó portálokon keresztül tájékoztatták a közvéleményt az eseményekről - írják.