Obama meggondolta magát a katonai bíróságok ügyében
Az Obama-kormány felújítja a guantánamói terrorgyanús foglyok ellen korábban pereket folytató katonai bizottságok tevékenységét, ami ellen már a hivatalos pénteki bejelentés előtt tiltakoztak jogvédő csoportok.
Csalódottságának adott hangot a Human Rights First nevű csoport, amely szerint "mindenki tudja, hogy a katonai bizottságok (működése) csúfos kudarccal járt". A csoport szerint tragikus hiba lenne a bizottságok tevékenységének folytatása.
Obama első elnöki intézkedése volt a bizottságok munkájának 120 napra történő felfüggesztése, kampányának pedig egyik fő ígérete volt a guantanamói tábor bezárása és az amerikai jogrenden kívüli bíráskodás felfüggesztése.
A helyzet áttekintése után most mégis felújítja a katonai bizottságok működését. Ennek az az oka, hogy a guantanamói foglyok elleni bizonyítékok nagy része amerikai bíróságok előtt használhatatlan lenne, hiszen fel kéne fedni a titkos információk forrását.
A guantanamói fogolytábor ügye sem rendeződött. A demokraták ugyan benyújtottak egy törvényjavaslatot a tábor bezárásáról, ennek mellékletében azonban kizárták, hogy a gyanúsítottakat amerikai földre szállítsák - azaz a kormány a jövőben is az amerikai joghatóságon kívül eső területeken tarthatná fogságban az al-Kaida feltételezett tagjait.