Szigorítják az Észak-Korea elleni szankciókat
A BT határozatban kíván reagálni arra, hogy Észak-Korea az erre vonatkozó ENSZ-tiltás ellenére hétfőn kísérleti atomrobbantást hajtott végre, majd több rakétakísérletet folytatott.
A BT vétójoggal rendelkező öt állandó tagállama - az Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Franciaország és Nagy-Britannia - Japánnal és Dél-Koreával együtt jelenleg egyeztetést folytat a határozat tervezetéről, amelyet a 15 tagú Biztonsági Tanács elé kíván tárni.
A diplomata a világszervezet New York-i székhelyén helyi idő szerint szerdán elmondta: ezúttal Kína és Oroszország sem habozik szigorítani a szankciókat, jóllehet Peking és Moszkva a múltban gyakran igyekezett fékezni a nyugati országok erőfeszítéseit, ha Észak-Korea elítéléséről vagy megbüntetéséről volt szó.
A Dél-Koreában állomásozó amerikai erők és a dél-koreai hadsereg felderítési készültségi szintjét csütörtökön a második legmagasabb szintre emelték - jelentette be a szöuli nemzetvédelmi minisztérium. A harckészültségi szint nem változott. Az Egyesült Államok 28,5 ezer katonát állomásoztat Dél-Koreában, elrettentő erőként Észak-Koreával szemben.
Az intézkedést azzal indokolták, hogy Észak-Korea előző nap közölte: többé nem tekinti magára nézve kötelezőnek az 1953-ban kötött fegyverszüneti megállapodást.
A Jonhap dél-koreai hírügynökség szerint a felderítési készültség mostantól az ötfokozatú skála második legmagasabb szintjének felel meg, s először alkalmazzák azóta, hogy Észak-Korea 2006-ban végrehajtotta első kísérleti atomrobbantását. Az intézkedés az Észak-Koreával kapcsolatos felderítő tevékenység fokozását jelenti.
Észak-Korea ellen 2006 októberében végzett első kísérleti atomrobbantása után már elrendeltek ENSZ-szankciókat. A mostani egyeztetéseken felmerült javaslatok közül a diplomata megemlítette, hogy esetleg kibővítik azon észak-koreai vállalatok listáját, amelyek külföldi vagyonát befagyasztották - jelenleg 11 észak-koreai céget sújt ilyen büntetőintézkedés -, megszigorítják a fegyverszállítási tilalmat, az Észak-Koreába tartó hajók ellenőrzését és még komolyabban korlátozzák Phenjan és a külföldi országok pénzügyi kapcsolatait.