További Külföld cikkek
- Matteo Salvini odaszúrt egyet az Európai Bizottságnak
- Kiderült, miért omlott le a tragédiát okozó előtető az újvidéki állomáson
- A libanoni tűzszünet semmit nem old meg, csak elodázza a közel-keleti válságot
- FBI: Bombatámadással fenyegették meg Donald Trump kabinetjelöltjeit
- Véget ért Marine Le Pen tárgyalása, de csak márciusban derül ki, indulhat-e a következő elnökválasztáson
Félmillió iraki rendőr szavatolja majd Irak falvainak és városainak biztonságát, miután az amerikai harcoló alakulatok kivonulnak az összes iraki városból. A januárban hatályba lépett kétoldalú biztonsági megállapodás értelmében az amerikai csapatoknak június 30-ig kell elhagyniuk az iraki városokat és visszavonulniuk támaszpontjaikra. Alig egy hónappal a határidő előtt az iraki belügyminisztérium a francia hírügynökségnek felvázolta stratégiáját.
Eszerint nyolc nagyváros ellenőrzését kizárólag a rendőrség lesz hivatott biztosítani, hét másikban pedig az iraki hadsereggel közösen tartják fenn a rendet, mondta Abdel-Karím Halaf tábornok, a belügyi tárca szóvivője.
Bagdad, valamint a szunniták lakta nyugat-iraki al-Anbár tartomány és a fővárostól keletre fekvő Dijála tartomány székhelyei, továbbá az északi Moszul, a közép-iraki Szamarra és Kerbela, és a déli Bászra városa közös iraki rendőri-katonai ellenőrzés alá kerül. A biztonsági helyzet e városokban a legingatagabb, ráadásul gazdasági vagy vallási szempontból fontos települések.
Nyolc másik, csendesebbnek tartott közép- és dél-iraki nagyváros biztonságát kizárólag a rendőrség szavatolja majd. A főváros, Bagdad területének hetven százalékát a rendőrség, a fennmaradó harminc százalékot pedig az iraki hadsereg fogja ellenőrizni.
A szóvivő hangsúlyozta, hogy be fogják tölteni az amerikai csapatok visszavonulásával keletkező biztonsági űrt. A kétoldalú biztonsági megállapodás értelmében ugyanakkor Irak segítséget kérhet a támaszpontjaira visszavonuló amerikai haderőtől.
Az iraki belügyminisztérium felgyorsította a rendőrség kiképzését, ennek fényében a 2009-es költségvetésben a biztonsági erőket tették meg prioritássá. A június végi határidő közeledtével pedig 11 ezer új rendőr tette le nemrégiben hivatali esküjét.
A létszámbővítés révén Irakban 134 lakosra jut egy rendőr. Összehasonlításul, Franciaországban 252, Kanadában pedig 537 az egyhez ez az arány.
Bagdad nagy hangsúlyt fektet a határellenőrzésre is, különösképpen az iraki-iráni határ őrizetére, amelyen fegyveres csoportok - amerikai vélemény szerint Irán által felfegyverzett síita milíciák - eddig túl könnyen szivárogtak át. A 3600 kilométeres határszakaszon 700 megfigyelő állomást terveznek kiépíteni. A belügyi szóvivő cáfolta, hogy az iraki-szíriai határ ugyanilyen lyukas lenne: korábban 15 kilométerenként működött egy-egy megfigyelő állomás, ma már viszont másfél kilométerenként.