Európa, szokatlan módon, lényegesen keményebb hangot üt meg Irán vallási vezetőivel szemben, mint az Obama-kormány, ez a szereposztás szokatlan fordulat az előző évekhez képest. A világ ugyanis nem az Egyesült Államok viszonylag passzív hangjához szokott hozzá, sem pedig ahhoz, hogy az Európai Unió legyen Irán leghangosabb bírálója, írta pénteken a Wall Street Journal.
Szakértők szerint az új felállás hatékonyabb, mivel az Iránhoz jelentős diplomáciai és gazdasági kapcsolatokkal kötődő európai államok kritikáját Hamenei ajatollah sokkal kevésbé lesz képes elhárítani, mint egy amerikai bírálatot. Az Obama-kormány visszafogott hangneme ezenkívül megfosztja a teheráni vezetőket attól, hogy az amerikai kártyát kijátsszák a reformista mozgalom ellen. (MTI)
#IranElection és #gr88 és #iran9 hashtagek alatt rengetegen kommentálják a Twitteren az iráni eseményeket. Többségük nem Iránból ír, de a Twitter fontos kommunikációs csatornája a tüntetőknek is. A rendőrök ezért számítógépek tucatjait törték össze teheráni egyetemeken. Az SMS-szolgáltatást már a hétvégén leállították Iránban, hogy nehezebb legyen szervezkedni.
A hivatalos iráni sajtó nagyon keveset szól a zavargásokról. A kevés beszámoló szerint az USA és Izrael szervezi az ellenállást, mert félnek, hogy Ahmadinezsád elnök marad. A tüntetőket anarchistáknak tekintik, akiktől Muszavinak el kellene határolódnia.
Nem hív össze szombatra újabb tüntetést a vitatott iráni elnökválasztáson vesztes Mir Hoszein Muszavi, közölte pénteken a mérsékelt elnökjelölt egyik szövetségese Hamenei beszédére reagálva. "Muszavi nem tervez holnapra vagy holnaputánra újabb nagygyűlést, s ha majd gyűlést tervez, azt honlapján közzéteszi" - mondta a neve elhallgatását kérő forrás. (MTI)