Valami történt Hondurasban
További Külföld cikkek
A hondurasi parlament megfosztotta tisztségétől Manuel Zelaya államfőt vasárnap, és Roberto Micheletti házelnök személyében azonnal meg is választotta utódját. Mindkét politikus a kormányzó Liberális Párt tagja.
A parlament azzal indokolta Zelaya menesztését, hogy az államfő megsértette az alkotmányt, más törvényeket és bírói ítéleteket. Zelayát vasárnap reggel tartóztatták le otthonában.
Pizsamában volt
Az elnök magántitkára, Eduardo Reina közölte, hogy Zelayát helyi idő szerint reggel öt és hat óra között hurcolták el, és egy légitámaszpontra vitték a hadsereg katonái. Egy ideig nem lehetett tudni a sorsáról, de pár órával később Costa Rica kormánya bejelentette, hogy a hondurasi elnök az országba érkezett, és vendégként kezelik.
Zelaya azt nyilatkozta megérkezése után, hogy a hazája katonai vezetése elárulta, és brutálisan elrabolta őt. "Pizsamában tartóztattak le... az elnöki őrség tagjait megverték... fél órán át ellenálltak" - mondta a Costa Rica-i főváros, San José repülőterén adott interjújában. Közölte, hogy nem fogad el semmiféle kísérletet a leváltására, ki akarja tölteni 2010-ig szóló megbízatását. Feltette a kérdést, hogy vajon Washington áll-e a puccs mögött, és ennek tisztázására szólította fel Barack Obama amerikai elnököt.
Elmondta, hogy Nicaraguába akar utazni, és nem kér menedéket Costa Ricától. A hondurasi lakosságot békés ellenállásra bíztatta, arra, hogy ne ismerjenek el semmiféle, a hatalmat bitorló kormányzatot . A térség országait arra kérte, hogy álljanak ki a demokrácia és a törvényesség mellett Hondurasban, és külön felszólította erre az Egyesült Államokat.
Darázsfészekbe nyúlt
Az előzményekhez tartozik, hogy Zelaya vasárnapra népszavazás írt ki arról, hogy hívjanak-e össze alkotmányozó nemzetgyűlést, amely az alkotmányt megváltozatva lehetővé tenné, hogy egy elnök ne csak egy cikluson át tölthesse be az államfői posztot. A népszavazást a parlament, a legfelsőbb bíróság és a legfelsőbb választási bíróság is előre érvénytelennek minősítette. Az ellenzék bohózatnak tartja az elképzelést, amelyet Zelaya saját párttársai sem mind támogattak.
Az elnök emellett szerdán leváltotta Romeo Vásquez vezérkari főnököt, mert az nem állt mellé a kezdeményezésben, a legfelsőbb bíróság viszont érvénytelenítette az elnöki döntést, és arra kötelezte az államfőt, hogy helyezze vissza beosztásába a parancsnokot. Az elnököt a szavazóhelyiségek megnyitása előtt két órával tartóztatta le a hadsereg. A szavazás megkezdéséről nem érkezett hír.
Sztrájkot hirdettek
Tegucigalpában, Honduras fővárosában több ezren gyűltek össze vasárnap az elnöki rezidencia körül, amelyet erős katonai alakulat őriz. A megmozdulás békésen zajlott, a résztvevők hétfőre általános sztrájkot hirdettek. Az emberi jogok hondurasi bizottságának helyszínen lévő elnöke, Andrés Pavón azt állította, hogy az országot militarizálják, és parancs van több társadalmi vezető letartóztatására.
Az Európai Unió elítélte Zelaya letartóztatását, és követelte az azonnali szabadon bocsátását, és az alkotmányos rend helyreállítását. Az Amerikai Államok Szervezetének főtitkára összehívta a szervezet állandó tanácsát a helyzet megvitatására. Barack Obama amerikai elnök felszólította a hondurasi belpolitikai vita összes szereplőjét a demokratikus normák betartására. A nicaraguai elnök a közép-amerikai államfők sürgős válságtanácskozására tett javaslatot.
Venezuela tegucigalpai nagykövete azt állította, hogy csuklyás hondurasi katonák bántalmazták őt, valamint Kuba és Nicaragua hondurasi nagykövetét a külügyminiszter rezidenciáján, amikor Patricia Rodas minisztert magukkal hurcolták.