Ismét kijárási tilalom Hondurasban
További Külföld cikkek
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
- Kiszivárgott egy titkos orosz dokumentum, így osztaná fel a Kreml Ukrajnát a háború után
- Bombaciklon sújtott le az Egyesült Államokra, többen meghaltak
- Csalási és vesztegetési ügy miatt emeltek vádat a világ egyik leggazdagabb embere ellen
- Rendkívül rejtélyes tábornok irányíthatja az észak-koreai katonákat Ukrajnában
Ismét éjszakai kijárási tilalmat vezet be Hondurasban az ország ideiglenes kormánya, arra hivatkozva, hogy a hatalmától megfosztott államfő, Manuel Zelaya hívei zavargásokkal fenyegetőznek.
Az elnöki hivatal helyi idő szerint szerda este tévéüzenetben tájékoztatta a lakosságot arról, hogy a kormány úgy döntött: a polgárok és vagyonuk védelme végett éjféltől kijárási tilalmat vezet be, tekintettel arra, hogy folytatódnak a nyílt fenyegetések olyan csoportok részéről, amelyek zűrzavart akarnak kiprovokálni. A kijárási tilalom hajnali öt óráig tart.
A hondurasi kormány a múlt vasárnap oldotta fel a kijárási tilalmat, amely Manuel Zelaya eltávolítása napjától, június 28-től volt érvényben. Zelaya a minap felkelésre és polgári engedetlenségre szólította híveit, akik azzal fenyegetőztek, hogy lezárják a főváros felé vezető utakat.
Honduras ideiglenes elnöke csütörtökön közölte, hogy a belpolitikai válság rendezése érdekében hajlandó lemondani posztjáról, feltéve ha a hatalmától megfosztott elnök, Manuel Zelaya nem foglalja el ismét az államfői széket. Roberto Micheletti úgy fogalmazott újságíróknak nyilatkozva, hogy amennyiben az ország békéje és nyugalma megkívánja, hajlandó lemondani, de csak ha Zelaya nem tér vissza Hondurasba. Közölte, hogy egy hondurasi küldöttség tolmácsolta álláspontját a washingtoni székhelyű Amerikai Államok Szövetségének.
Szerdán több ezer Zelaya-párti tüntető vonult végig a hondurasi főváros utcáin, kövekkel dobálva meg egy kormányzati épületet. Israel Salina szakszervezeti vezető, a Zelaya-párti mozgalom egyik kulcsfigurája általános sztrájkokkal fenyegetőzött tiltakozásul Zelaya elmozdítása ellen. Azt mondta, hogy a hondurasi szakszervezetekkel rokonszenvező nicaraguai és salvadori érdekképviseletek a héten szolidaritásból megpróbálják lezárni a hondurasi határátkelőket.
Manuel Zelayát június végén távolította el a hatalomból és az országból a hadsereg, helyét ideiglenesen Robert Micheletti parlamenti elnök vette át. Zelayát tizennyolc bűncselekménnyel és vétséggel vádolják, köztük hivatali hatalommal való visszaéléssel és hazaárulással. Az elmozdított elnök szerdán felkelésre és polgári engedetlenségre buzdította híveit.
A Gallup intézet által készített országos közvélemény-kutatás azt jelzi, hogy Hondurasban Zelaya még mindig népszerűbb Michelettinél. Az eltávolított elnököt a polgárok 46 százaléka kedvezően, 44 százaléka kedvezőtlenül ítéli meg, míg Micheletti esetében az arány 30 százalék 49 ellenében. A megkérdezettek 46 százaléka ellenzi, 41 százaléka pedig helyesli Zelaya elmozdítását, 13 százalékuk pedig bizonytalan vagy nem hajlandó válaszolni a kérdésre.