15 ezer embert kínzott meg, bocsánatot kér

2009.07.17. 12:19
Pol Pot legkeményebb börtönének egykori vezetőjét a túlélők most szembesítették bűneivel a bíróságon. Kang Kek lew állítja, személyesen senkit sem bántott, de a több ezer kínzásért vállalja a felelősséget.

Kang Kek lew, ismertebb nevén Duch azt állította csütörtökön a kambodzsai bíróság előtt, hogy börtönigazgatóként senkit sem bántalmazott a '70-es évek kambodzsai vörös khmerek diktatúrája idején. „Felelősséget vállalok az S-21-ben történtekért, de én nem vertem meg senkit" - állította a férfi. Duch az 1975-től '79-ig tartó Pol Pot-rezsim egyik fő alakja volt. Ő vezette a hírhedt Toul Sleng (S-21) nevű börtönt, ami az ellenállás letörésének a szimbólumává vált. Amíg Pol Pot diktátor volt, a legkisebb szembeszegülést is retorzió követte. Bebörtönzés, jobb esetben halál, ugyanis a túlélők elbeszélése alapján a földi pokol elevenedett meg a cellák rácsai mögött.

„12 éjjelen és nappalon át folyamatosan kínoztak. Botokkal vertek, harapófogókkal tépték ki tövestül a körmeimet. Elektrosokkolót is használtak, kétszer addig égettek, hogy elájultam" - emlékezett vissza a Duch elleni tárgyaláson az egyik túlélő. A fegyház egykori vezetőjét 2007-ben fogták el, azonnal lecsukták. A vád szerint körülbelül 15 ezer férfit, nőt és gyermeket vetett alá az embertelen tortúrának.

A 66 éves Duch halálra fagyott ábrázattal hallgatta végig azok beszámolóját, akik túlélték a kínzásokat. „Olyan éhesek voltunk, hogy már azokat a rovarokat is megettük, amik bepréselődtek a falakon. Az őrök undorral az arcukon nézték, amint úgy eszünk mint az állatok. Mellettünk halott rabtársaink tetemei, mi pedig önkívületi állapotban faljuk a bogarakat" - mesélte egy másik férfi.

A csütörtöki tárgyalási napon megszólalt a vádlott, Duch is. Könnyes szemmel kért bocsánatot mindenkitől, és azt mondta, ő személyesen senkit sem bántalmazott, de vállalja a felelősséget az S-21-ben történtekért. Ezután hevesen szegezte neki egy másik túlélő a fegyházból: „A saját szememmel láttam, amint halálra verted a két unokaöcsémet!" A teremben a golyóálló üveggel elszeparált Duch erre nem felelt.

Nem ez volt az egykori börtönvezető elérzékenyülése, mióta 2007 nyarán elfogták a kambodzsai hatóságok. Visszavitték a börtönbe, ahol félájult állapotban sírva könyörgött a társadalom bocsánatáért: „Tudom, nem lehet elfelejteni a történteket, de adjatok reményt, hogy majd egyszer talán."

1975 és 1979 között Pol Pot kommunista diktatúrája idején minimum egymillió, legfeljebb hárommillió ember halt meg Kambodzsában a különböző becsélések szerint. Ennek a rendszernek volt szerves része Duch, aki miután a vietnámiak bevonulása után egy thaiföldi menekülttáborban tanított matematikát és angol nyelvet. 1986-tól khmert (Kambodzsa hivatalos nyelve) tanított Kínában. A '90-es évek elején hazatért, és egy kis faluban oktatott.