Észak-Korea lezúzza az Egyesült Államokat

2009.07.26. 13:54
Észak-Korea szerint csak az USA nukleáris fenyegetése miatt van szüksége atomprogramra, amiről viszont négyszemközt hajlandó lenne tárgyalni az Egyesült Államokkal. Az USA viszont nem óhajt Észak-Koreával négyszemközt leülni, így kommunista rezsim a kommunikációs nyomást fokozza: most például elképzelhetetlenül halálos csapásokkal fenyegeti Amerikát, ha az meg meri támadni.

"Elképzelhetetlenül halálos csapásokat mérünk az amerikai imperialistákra és dél-koreai bábjaikra, ha háborút indítanak egy esztelen becsvágy megszállottjaként", jelentette ki az észak-koreai védelmi miniszter az 1950-53-as koreai háborút lezáró tűzszüneti egyezmény megkötésének évfordulója előtt egy nappal tartott gyűlésen. Kim Jong Csun szerint könyörtelenül és határozottan megbosszulják az ellenséges cselekedeteket, és totális háborúra totális háborúval vágnak vissza.

A KCNA észak-koreai hírügynökség pedig az Egyesült Államok és Dél-Korea közelgő közös hadgyakorlatát, amelynek szerinte az a célja, hogy lerohanják Észak-Koreát. "A tervezett manőverek lerántják a leplet a párbeszédet erőltető szavaik mögött rejtőző gonosz célról", vélte a KCNA.

Phenjan gyakran vádolja Washingtont és Szöult azzal, hogy összeesküvést sző Észak-Korea lerohanására. Phenjan azt állítja, hogy az amerikai nukleáris fenyegetés ellenében igyekszik atombombára szert tenni. Dél-Korea és az Egyesült Államok tagadja Észak-Korea megtámadásának bármiféle szándékát, és a közös hadgyakorlatokat kizárólag védelmi jellegűnek minősíti.

A térségben kiéleződött a feszültség azóta, hogy Észak-Korea újabb kísérleti atomrobbantást és rakétakísérleteket hajtott végre. Emiatt a Biztonsági Tanács további szankciókkal büntette Phenjant, amely nem hajlandó visszatérni a vitatott atomprogramjáról még 2003-ban megindított hatoldalú tárgyalásokhoz. Sin Sun Ho, Észak-Korea ENSZ-nagykövete viszont pénteken azt sugalmazta, hogy országa igazából érdekelt a Washingtonnal való közvetlen tárgyalásokban. Ám az Egyesült Államok csak a hatoldalú tárgyalások keretében hajlandó közvetlen megbeszéléseket folytatni Észak-Koreával, illetve akkor hajlandó négyszemközt leülni Észak-Koreával, ha Phenjan visszafordíthatatlan lépéseket tesz atomprogramjának felszámolására.