Sarkozyt is kiakasztották a csehek

2009.09.21. 22:21
Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnök állítólag nem részletezett következményekkel fenyegette meg Csehországot az előző heti EU-csúcson, ha Prága késlekedése miatt népszavazást írnak ki Nagy-Britanniában a lisszaboni szerződésről. Brit lapok szerint Jan Fischer cseh miniszterelnök figyelmeztetett, hogy náluk akár fél évet is csúszhat a szerződés ratifikálása.

Nicolas Sarkozy francia elnök "felrobbant dühében", amikor az előző csütörtökön Brüsszelben megrendezett EU-csúcson Jan Fischer cseh miniszterelnök arról beszélt, hogy akár fél évet is csúszhat a lisszaboni szerződés cseh ratifikálása, állította a Telegraph névtelenül nyilatkozó diplomáciai forrásokra hivatkozva.

A The Times uniós forrásai szerint Jan Fischer cseh miniszterelnök magánbeszélgetés keretében azt mondta kollégáinak Brüsszelben: hazájának "kiszámíthatatlan" elnöke, Václav Klaus rá akarja venni a prágai felsőház hozzá hű törvényhozóinak egy csoportját, hogy másodszor is utalják az alkotmánybíróság elé az EU-reformokra kidolgozott szerződést. Akkor is, ha az októberi ír népszavazás - amint az előzetes felmérésekből valószínűnek tűnik - jóváhagyja a dokumentumot. Egy ilyen lépés három-hat hónappal késleltetheti a ratifikációt.

Sarkozy a névtelen források szerint botrányosnak, elfogadhatatlannak nevezte a cseh álláspontot. Sarkozy állítólag nem részletezett következményekkel fenyegette meg Fischert arra az esetre, ha a cseh késlekedés miatt Nagy-Britanniának módja nyílik népszavazásra bocsátani a lisszaboni szerződést.

A felmérések szerint nem szavaznák meg

A szerződésről Nagy-Britanniában a kormányzó Munkáspárt szerint nem kell referendumot tartani, mert az már nem ölti alkotmány formáját, ellentétben a francia és holland népszavazásokon elvetett előző alkotmányos tervezettel. Az ellenzéki Konzervatív Párt szerint ugyanakkor a lisszaboni szerződés lényegében csak nevében különbözik a korábbi szerződéstervezettől, tartalmában szinte megegyezik azzal, és ezért szükséges a referendum.

Nagy-Britanniában várhatóan 2010 májusában lesznek a parlamenti választások, és jelenleg a toryk jelentős előnnyel vezetik a népszerűségi listákat. A Telegraph szerint a cseh késés konzervatív választási győzelem esetén lehetőséget adhat David Cameron tory vezérnek a brit referendum kiírására. Ha addigra a szerződés már érvényben lesz, Cameronnak nem sok lehetősége marad, ám a politikus azt ígérte, hogy ha kormányra kerüléséig a dokumentumot még nem ratifikálta mind a 27 tagállam, akkor kiírja a népszavazást.

A brit referendum kiírása az EU-szerződés szinte biztos bukását jelentené, mivel a felmérések szerint a brit választók kétharmada elutasítja a dokumentum törvénybe iktatását.

Mindazonáltal sok brit elemző úgy véli, hogy Nagy-Britanniának - amely kimaradt az euróövezetből és a belső határellenőrzést lebontó schengeni megállapodásból is - nem lenne maradása az EU-ban, ha a lisszaboni szerződést is megtorpedózná.