Rendőrök épülhettek be Rózsa Flores csoportjába
További Külföld cikkek
- Ukrajnában Nobel-békedíjra jelölték Donald Trumpot
- Megszólalt a német hírszerzés vezetője: Putyin támadásra készül a Nyugat ellen, a NATO kudarcát akarja
- Matteo Salvini odaszúrt egyet az Európai Bizottságnak
- Kiderült, miért omlott le a tragédiát okozó előtető az újvidéki állomáson
- A libanoni tűzszünet semmit nem old meg, csak elodázza a közel-keleti válságot
Beépülhetett a bolíviai titkosrendőrség Rózsa Flores Eduardo csoportjába, állítja a La Razón. A bolíviai lap mindenesetre több fotót is közöl, amelyeken Rózsa egy rendőr századossal látható még 2007 januárjában. A fotókat egy névtelen feladó juttatta el a La Razónhoz, a 2007. január 7-vel datált képeken egyértelműen felismerhető Wálter Andrade Sanjinés százados, aki akkor az UTARC, a bolíviai rendőrség taktikai válságkommandójának parancsnoka volt.
Rendőrségi források megerősítették a százados személyazonosságát, feltételezve, hogy a rendőrtiszt beépülhetett Rózsáékhoz, de nem zárták ki, hogy esetleg montázsról is szó lehet. A nyomozás vezetői azt korábban sem tagadták, hogy voltak rendőrök Rózsa csoportjában. A képeken látható harmadik személy az az Ignacio Villa Vargas (fedőnevén az Öreg, azaz El Viejo), akit a vád sokáig koronatanúként nevezett meg a vizsgálatok során. Ám az Öreg azóta egy ismeretlen helyről kijuttatott nyilatkozatában azt állítja, hogy a Santa Cruz-i vállalkozók részvételéről szóló vallomását kínzással csikarták ki belőle, és azt, hogy külföldre menekült. Az Öreget jelenleg körözik a bolíviai hatóságok.
Az ismeretlen feladó állítása szerint a titkosszolgálat birtokolta a most közölt képeket. Róger Pinto ellenzéki szenátor a La Razónnak azt mondta, hogy Evo Morales elnök kormányzata befolyással volt a feszültség szítását célzó, Porvenirben 2008. szeptember 11-én történt vérontásra, amelyben a tüntető parasztok közül 18-an veszették életüket, és harmincan eltűntek. Pinto szerint a kormányzat ugyancsak befolyásolta a Rózsa vezette állítólagos terrorista csoport szerveződését is. Az, hogy Wálter Andrade százados és Rózsa együtt mosolyognak a bolíviaiakra a képekről egy évvel Rózsa kivégzésszerű megölése előtt, komoly bizonyíték és világossá teszi, hogy a kormány embereinek beépülésével késztette arra Rózsát, hogy Bolíviába jöjjön, állította a szenátor.
Marcelo Sosa, a Rózsa Flores ügyében Bolíviában folyó nyomozást felügyelő ügyész hétfőn fegyveres lázadással egészítette ki az eddigi vádakat, s közölte azt is, hogy e vád kapcsán először a bolíviai-horvát állampolgár Mario Tadicot fogja kihallgatni. A terrorizmussal gyanúsított csoportot április 16-án kommandósakcióval számolták fel. A Santa Cruz-i Las Americas szállodában agyonlőtték a vezetőjüknek tartott, bolívia-magyar-horvát állampolgárságú Rózsa Flores Eduardót, az erdélyi Szovátáról származó Magyarosi Árpádot és az ír Michael Martin Dwyert. A magyar és román állampolgárságú Tóásó Elődöt és a bolíviai-horvát állampolgár Mario Tadicot őrizetbe vették.