Elfogadták az írek a lisszaboni szerződést
Meggyőző erejű győzelmet arattak az igen szavazatok a lisszaboni szerződés elfogadásáról rendezett írországi népszavazáson, közölte szombaton Micheal Martin. A dublini közszolgálati rádiónak nyilatkozó ír külügyminiszter a bbc internetes oldala szerint azért egyelőre csak jósolt, de az tény, hogy minden exitpoll azt jelzi előre, hogy az írek most valóban rábólintanak a 18 hónappal ezelőtt elutasított referendumra.
Ha az írek a megismételt népszavazáson is elvetnék azt, a kormány kizárta egy újabb referendum lehetőségét. Ez pedig azt jelentené, hogy a lisszaboni szerződés végképp "kimúlt". De még a Fine Gael legnagyobb ellenzéki párt által végzett közvélemény-kutatás is azt mutatta, hogy 60 százalékos az igenek aránya. Hivatalos adatok nem állnak rendelkezésre, a szavazatok összeszámlálása közép-európai idő szerint szombaton 10 órakor megkezdődött, az első eredményekre késő délután lehet számítani.
Az RTE televízió jelentése szerint a választási részvétel némileg nagyobb volt, mint az első népszavazáson. A szűk 16 hónappal ezelőtt tartott referendumon a választók 53,1 százaléka, több mint 3 millió szavazásra jogosult állampolgár járult az urnákhoz. A legutolsó közvélemény-kutatások szerint a több mint 3 millió választópolgár közül sokan még közvetlenül a referendum előtt sem tudták eldönteni, hogy hogyan szavazzon a lisszaboni szerződésről.
A részvétel különösen magas volt az "Európa-barátnak" számító fővárosban, Dublinban. A Fine Gael felmérése szerint ott mintegy 70 százalékos volt a reformszerződésre igent mondók aránya. Meglepő módon az igenek aránya a főváros belső és munkás negyedeiben is meggyőző volt, holott itt az első népszavazáson a "nemek” döntő többségben voltak.