További Külföld cikkek
- Új külügyminisztert nevezett ki a szíriai vezetés
- Az Egyesült Államok felajánlotta segítségét a németországi terrortámadás kivizsgálásához
- A volt skót igazságügyi miniszter is megszólalt a Lockerbie-merényletről
- Vlagyimir Putyin ismét beintett a Nyugatnak, nem kíván boldog karácsonyt és újévet
- Harminckét ember meghalt egy buszbalesetben Brazíliában
Székely Tamás egészségügyi miniszter október 12-én Luxemburgban, az EU egészségügyi minisztereinek tanácskozásán azt mondta, hogy Magyarország az első olyan uniós ország, ahol már szervezetten oltanak, és a többi európai országban, ahol még csak most szervezik az oltás megkezdését, egyáltalán nem terjedtek el a vakcina biztonságos voltát illető aggodalmak.
A helyzet azonban az, hogy a szakmai szervezetek más országokban is megfogalmaznak aggályokat, holott ott nem az Omninvest vakcinájáról, hanem nagy világcégek különböző típusú oltóanyagairól van szó.
Nagy mintás kísérlet a német lakosságon?
Németországban az állam ötvenmillió adag oltóanyagot rendelt, azonban egy felmérés szerint csak a lakosság tizennégy százaléka akarja beoltatni magát. Sokan tartanak az oltástól, és azt gondolják, hogy az új vírus veszélytelenebb a hagyományos influenzánál, az oltóanyag viszont nincs megfelelően megvizsgálva, így a tömeges oltás valójában egy nagy mintás kísérlet lenne a német lakosságon. Az oltások beadását a tervek szerint október végén kezdik, elsősorban a súlyos betegeket akarják elérni.
A Glaxo Smith Kline (GSK) által szállított vakcina kis többletmunkát ad az oltóorvosoknak, ugyanis nem egyben, hanem két ampullában szállítják: az egyik tartalmazza a hasított, tehát nem teljes antigént, a másik az erősítő, adjuváns adalékanyagot. A két ampulla tartalmát az orvosoknak kell összekevernie és 24 órán belül beadnia, különben ki lehet dobni az egészet.
Első és másodosztályú oltóanyag
A gyártó azzal érvel, hogy ezzel a megoldással sokkal több embert lehet beoltani, és az adjuvánsoknak köszönhetően a vírus különböző variánsai elleni immunválasz is kiváltható. Néhány szakértő azonban megkérdőjelezte az oltóanyag biztonságosságát, és azt állítják, hogy hibás döntés volt ezt a vakcinát rendelni. Mint rámutattak, a mellékhatásokat – bőrpírt, fejfájást, végtagfájdalmat, lázat – épp a szer hatását fokozni hivatott adalékanyagok okozzák. A hatóságok ezek után úgy döntöttek, hogy a terhes nőknek és a gyermekeknek egyelőre nem ajánlják az oltást.
Az igazi botrány akkor tört ki, amikor kiderült, hogy a Bundeswehr katonáit, illetve a kormánytagokat, a parlamenti képviselőket és a többi szövetségi hatóság alkalmazottait nem a GSK, hanem az amerikai Baxter cég oltóanyagával oltják be. Ez teljes vírust tartalmaz, és nincsen benne hatáserősítő adalékanyag (a magyar vakcina is elölt, teljes vírust tartalmaz). A hadsereg azzal indokolta a külön vakcinát, hogy a jogszabályok alapján a Bundeswehr a tartományi és a szövetségi döntésektől függetlenül intézheti beszerzéseit . Az „első és másodosztályú” oltás miatt kitört botrány miatt Angela Merkel kancellár úgy döntött, hogy a lakosságnak szánt vakcinával oltatja be magát.
Bizalmatlan brit orovosok
Nagy-Britanniában a hét közepén kezdik meg az oltásokat, összesen százharminckétmillió adagot rendeltek, ami a minisztérium szerint elég a teljes lakosság beoltására. Először a legveszélyeztetettebb csoportokba tartozó tizenegymillió britet oltják be, a terhes nőket, a krónikus betegeket, a legyengült immunrendszerű embereket és a velük együtt élőket, valamint az egészségügyi dolgozókat. Őket az egészségügyi hatóságok levélben is értesítik az oltások megkezdéséről.
A védelmi minisztérium tizenöt ezer adag oltóanyagot ígért az Afganisztánban szolgáló brit csapatoknak is, de csak a szigetországban élő veszélyeztetett csoportok után oltják be őket. A Glaxo Smith Kline Pandemrix oltóanyagát, valamint a Baxter két adagban beadott Celvapanját használják. A felnőttek többsége csak egy oltást kap, a krónikus betegek és a gyerekek az emlékeztetőoltást is kapnak.
Egyelőre még az első körben beoltandó britek is bizalmatlanok: egyes kórházakban csak a dolgozók egyötöde oltatná be magát, ami elmarad a a szezonális influenzaoltások nem túl nagy, negyvenszázalékos elfogadottságától is. Egy felmérés szerint háziorvosok és nővérek fele nem oltatná be magát, kétharmaduk szerint a vakcinákat nem ellenőrizték megfelelően, és a hatóságok eltúlozzák az új vírus veszélyeit. A terhes nők fele sem adatná be az oltást.