Merkel szaunázott a berlini fal leomlásakor
További Külföld cikkek
- Szijjártó Péter: Újranyitjuk Magyarország damaszkuszi nagykövetségét
- Zelenszkij: Lukasenka bocsánatot kért, Trumppal megszülethet a megállapodás
- Új vírusjárvány jöhet Kínából, még vakcina sincs ellene
- Reuters: bármelyik pillanatban lemondhat a kanadai miniszterelnök
- Meghalt The Vivienne, a világhírű drag queen
"Napok óta feszült hangulat volt. Élőben néztem Günter Schabowski (az NDK állampártja, a NSZEP szóvivőjének) sajtótájékoztatóját", aki bejelentette a határok "azonnali" megnyitását.
"Nem nagyon tudtam, hogy ez mit jelent. Azonnal felhívtam az anyámat. Mindig arról beszéltünk, hogy ha egy nap megnyílnak a határok, átmegyünk osztrigát enni a Kempinsky-be" - mesélte Merkel.
Az akkor 35 éves fizikus kutatónő azonban nem mondott le a szokásos csütörtöki szaunázásáról. Hazafelé menet, a már megnyílt Bornholmer Strasse-i határátkelőnél viszont magával ragadta a hatalmas tömeg. "Összebarátkoztam néhány emberrel, átmentünk Moabitba (egy nyugat-berlini negyed), ahol vadidegenek sörrel vendégeltek meg" - idézte fel Merkel.
A kancellár már másnap megismételte a nyugati-berlini látogatást testvérével, akivel első útjuk a híres KaDeWe áruházba vezetett, amelyről a keletiek mindig álmodoztak. Azt követően pedig minden nap átment. "Nem voltam rendszerellenes aktivista. De gyerekkorom óta nagyon kritikusan viseltettem a rendszer iránt" - idézi a Le Figaro Merkel szavait.
A konzervatív újság azon kérdésére, hogy ma mit gondol az egykori NDK-ról, a kancellár azt válaszolta: "Az NDK nem volt jogállam, semmilyen jogi alapja nem volt. Nem volt szólásszabadság és nem voltak szabad választások. De nem volt minden fehér és fekete. Boldog voltam. És nem akarom ezt a 35 évet csak úgy kidobni (az életemből)".
Merkel kormányzási stílusát saját bevallása szerint egyértelműen meghatározza az, hogy Kelet-Németországban nőtt fel. "Ledöbbentett, amikor Otto Schilly (volt belügyminiszter) azon viccelődött, hogy csak a banánért jöttünk Nyugatra. Ez az arrogancia még ma is megvan Nyugaton. A kudarcaimnál magam is gyakran gondoltam, hogy azért történtek, mert Keletről jöttem. De soha nem akartam ezzel az érzéssel ámítani magam" - fogalmazott Merkel.
A kancellár elmondta: meglepték a német újraegyesítéssel szembeni francia félelmek. "Amikor megláttam a plakátokat arról, hogy Francois Mitterrand az NDK-ba látogat, nagyon meglepődtem. Azon gondolkodtam, hogy tényleg eljön-e?" - mondta a kancellár. Francois Mitterrand egykori francia államfő 1989 decemberében - a berlini fal leomolása után - látogatott Kelet-Berlinbe, ahol vendéglátóit a Franciaország és az NDK közötti barátság jövőjéről biztosította.
Merkel szerint Mitterrand nagyon sok dolgot vitt végbe Helmut Kohllal, s a francia elnök akkori döntése nem mérgezte meg a francia-német barátságot, "de azért meg kell állapítani, hogy (Mitterrand) nem volt a helyzet magaslatán a küzdelmünkben".