A bolíviai ombudsman szerint is jogsértő volt a Flores-akció
A hétfőn nyilvánosságra került jelentésében az ombudsman hat pontban hívta fel a figyelmet azokra az esetekre, amikor az ügyészség és a rendőrség vétett az alkotmányban is megerősített emberi jogok és a hatóságok törvényekben és belső rendelkezésekben megfogalmazott eljárási szabályai ellen.
Indítványozta, hogy a felettes hatóságok intézkedjenek a szabályokat megsértő Marcelo Sosa ügyész, valamint a kommandósakciót végrehajtó különleges alakulat vezetői és tagjai ellen.
Az emberi jogok biztosa egyebek között azt kifogásolta, hogy Mario Tadic elfogásakor szükségtelen, aránytalan és értelmetlen mértékű erőszakot alkalmaztak - többször is bántalmazták, noha az első pillanatban megadta magát -, nem volt jelen az ügyészség képviselője, nem tartották tiszteletben a lakóhelye háboríthatatlanságához való jogát, az akcióra az adott pillanatban nem mutattak be bírói felhatalmazást, és a belügyminisztérium és a rendőrség nem bocsátotta az ombudsman rendelkezésére az ügyről kért információit.
A bolíviai hatóságok április 16-án jelentették be, hogy felszámoltak egy "terroristacsoportot", amelynek tagjai meg akarták ölni Evo Morales államfőt.
Kommandósok a helyi ellenzék fellegvárának számító Santa Cruz egyik szállodájában lelőtték a bolíviai születésű, bolíviai-magyar-horvát állampolgárságú Rózsa Flores Eduardót, az erdélyi Szovátáról származó, román állampolgár Magyarosi Árpádot és az ír Michael Martin Dwyert. Az akció során őrizetbe vették a szintén szovátai, magyar állampolgársággal is rendelkező Tóásó Elődöt, valamint a bolíviai-horvát állampolgár Mario Tadicot. Tóásó ügyéről még nem készült ombudsmani elemzés.