Történelmi vereséget szenvedtek a demokraták
További Külföld cikkek
- Matteo Salvini odaszúrt egyet az Európai Bizottságnak
- Kiderült, miért omlott le a tragédiát okozó előtető az újvidéki állomáson
- A libanoni tűzszünet semmit nem old meg, csak elodázza a közel-keleti válságot
- FBI: bombatámadással fenyegették meg Donald Trump kabinetjelöltjeit
- Véget ért Marine Le Pen tárgyalása, de csak márciusban derül ki, indulhat-e a következő elnökválasztáson
A szavazatok csaknem 100 százalékának összesítése alapján a republikánus Scott Brown állami szenátor 52 százalékos eredményt ért el, demokrata párti ellenfelét, Martha Coakley főállamügyészt csak a szavazók 47 százaléka támogatta voksával. Utóbbi elismerte vereségét és közölte: tiszteletben tartja a szavazók véleményét.
Az egész ország a New England-i államra figyelt. Az időközi szavazás jelentőségét maga Barack Obama elnök is kifejezte, aki a hétvégén személyesen is elutazott Bostonba és a demokrata jelölt mellett kampányolt. A választásnak "nem is lehetne messzemenőbb következménye Massachusettsre és a nemzetre nézve" - hangsúlyozta támogatóinak küldött kedd reggeli sms-üzenetében, akiket szavazásra buzdított.
Mitt Romney volt massachusettsi kormányzó - az országosan a legnépszerűbb republikánus politikusok egyike - úgy értékelte az eredményt: a választók nemcsak az új szenátorra voksoltak, hanem Obama tevékenységéről is véleményt is mondtak. A szavazók szerinte csalódtak, mert Obama nem ígéretei szerint irányítja az országot.
Richard Ross republikánus képviselő azt mondta: a demokraták lebecsülték a korábban súlytalannak tartott 50 éves Brownt, aki mellesleg triatlonista, rendkívül kemény teljesítményre képes.
A The Wall Street Journal aznapi számában rámutatott: a legkékebb - vagyis a legmegbízhatóbban demokrata párti - államok közé tartozó Massachusettsben érzékelhető hangulatváltás, a kék állam lázadása azt jelzi: alaposan megváltozott a közvélemény az eltelt egy évben. Szerdán van az első évfordulója annak, hogy Obamát beiktatták hivatalába.
A massachusettsi vereséggel a Demokrata Párt elveszíti 60 fős "szupertöbbségét" a szövetségi törvényhozás 100 fős felsőházában. Ez módosíthatja Obama elnök minden törvényhozási elképzelését, hiszen az obstrukcióbiztos többség elveszítésével a demokraták komoly engedményekre kényszerülhetnek majd a republikánusokkal szemben.
A Demokrata Párt vezetésében az utóbbi napokban - amikor a felmérések előre jelezték a választás eredményét - szinte pánik tört ki, a republikánus győzelem ugyanis átírhatja az egészségügyi reformtörekvéseket. Brown egyik legfőbb kampányüzenete ugyanis az volt: nemmel szavazna a demokrata egészségügyi csomagra.
A szövetségi állam egyik szenátori mandátumát a tavaly augusztusban elhunyt Edward Kennedy majdnem 47 éven át birtokolta. Az állam legutoljára 1972-ben szavazott be republikánus politikust a washingtoni szenátusba. A CNN hangsúlyozta: ennek fényében nagyon erős üzenet a republikánus jelölt jelentős arányú győzelme. A demokraták attól tartanak: a republikánus győzelem az előhírnöke lehet annak, hogy a novemberi félidős kongresszusi választásokon a Demokrata Párt jelentős veszteségeket fog elszenvedni.
Barack Obama telefonon gratulált Scott Brownnak a győzelemhez és kitűnő kampányához, egyben közölte, együtt kíván vele működni "sürgető gazdasági kérdésekben".