Liberális abortusztörvény a katolikus spanyoloknak
További Külföld cikkek
- Heten adták fel magukat a német rendőrségen a 2023-as antifa támadások miatt
- Egymást marják a nagyhatalmak az örök jég szigetéért
- Szijjártó Péter sokkal szorosabbra fűzné Magyarország és Románia viszonyát
- Botrány Csehországban: a tanítónő fegyverezte le az őt fenyegető diákot egy általános iskolában
- Már készül Románia a májusi elnökválasztásra, megkezdődött a külföldön élők regisztrációja
A spanyol szenátus a parlament decemberi döntése után áldását adta a világ egyik legliberálisabb abortusztörvényére. Spanyolországban - mint Európa több más országában - eddig alapesetben bűncselekménynek tekintették, és elvileg börtönbüntetéssel sújtották a magzatelhajtást. Akkor lehetett terhességmegszakítást végrehajtani, ha a magzat károsodott, ha az anya nemi erőszak miatt esett teherbe, illetve ha a terhesség az anyai testi és lelki egészségét veszélyeztette (utóbbi esetben időkorlát nélkül is lehetőség volt a magzatelhajtásra, amivel vissza is éltek). A spanyol egészségügyi minisztérium adatai szerint tavaly 115 ezer terhességmegszakítást végeztek az országban, a legtöbben ez utóbbi indokra hivatkozva kérték a beavatkozást.
Szabadon választott anyaság
A négy hónap múlva életbe lépő spanyol szabályozás deklarálja a nők jogát a szabadon választott anyaságra. Az új törvények szerint a terhesség művi megszakítása a várandósság első 14 hetében nem törvénybe ütköző. Ehhez a nőknek egy tanácsadáson kell részt venniük. A várandósság 22. hetéig lehet megszakítani a terhességet, ha az az anya egészségét veszélyezteti vagy ha a magzatnál kimutathatók fejlődési rendellenességek. Az ennél később elvégzett abortuszokhoz egy orvosi bizottság jóváhagyása szükséges.
A spanyol szabályozás újdonsága, hogy az önrendelkezés jogát 16 évre szállította le, azaz 16-18 év kor között lehetővé teszi a terhességmegszakítást a szülői beleegyezés nélkül is, bár a szülőknek tudniuk kell a tervezett beavatkozásról. A jogszabály szerint a szülők tájékoztatásától is el lehet tekinteni, ha a tinédzser úgy érzi, emiatt a szülei nyomás alá helyeznék. Ha egy nő a törvényben megszabott kereteken kívül megy abortuszra, ezentúl nem szabható ki rá börtönbüntetés, csak pénzbírság.
A katolikus egyház kezdettől fogva tiltakozott a törvény liberalizálása ellen, és a katolikus hívek is számos alkalommal tüntettek. Október végén Madridban közel egymillió ember demonstrált az új szabályok ellen.
Külföldre mentek a spanyol nők
Spanyolországban a Franco-diktatúra utáni első demokratikus kormány kezdett foglalkozni a büntetőtörvények reformjával és az abortusz kérdésével. A nyolcvanas évek elején számos per indult illegális abortuszok miatt. Az 1982-ben hatalomra jutó szocialisták kezdetben egy szabadabb szabályozást terveztek, de éles viták után a a parlament 1985-ben egy olyan törvényt fogadott el, amely orvosi és kriminológiai feltételekhez kötötte a magzatelhajtást. A törvény szerint ugyanakkor időkorlátozás nélkül lehetett végrehajtani abortuszt, ha a terhesség az anya testi és lelki egészségét veszélyeztette.
Miután ez a korábbi nagyon szigorú tiltáshoz képest egyfajta szabadságot jelentett, a törvény nyomán számos abortuszklinikát alapítottak Spanyolországban. A korábbi nagyon szigorú szabályok miatt a nyolcvanas évek elején még a spanyol nők jelentős része külföldön végeztette el a terhességmegszakítást.
A korábbi törvény hatását mutatja, hogy míg 1985-ben holland klinikákon még 6344 spanyolon végeztek terhességmegszakítást, a külföldön abortuszt végzők száma 1990-ben már csak 313 volt. Meg is fordult az "abortuszturizmus" iránya, egyre többen mentek Spanyolországba, ahol a magánklinikák kései magzatok elhajtását is vállalták.
Mindez számos vadhajtást eredményezett. Illegális művi abortuszok gyanújával több orvosnál és klinikán tartottak rendőrségi razziákat, 2007-ben pedig az egyik klinika vezetőjét börtönbüntetésre ítélték, az intézményt pedig bezárták.
Nemzetközi vizeken
A Spanyolországban szomszédos Portugáliában 2007-ben oldottak a terhességmegszakítás szabályain, az új törvény az abortuszt a terhesség 10. hetéig engedélyezi. Portugáliában addig az illegális magzatelhajtáshoz folyamodó nőket három évig terjedő börtönbüntetéssel sújthatták. 2007-ig ott is csak nemi erőszak, vérfertőzés, az anya veszélyeztetettsége, illetve súlyos magzati rendellenesség esetén engedélyezték az abortuszt a terhesség első 12 hetében. Az illegális terhességmegszakítások száma 2005-ben 18 ezer volt.
Komoly konfliktust okozott 2004-ben a Women of Wawes nevű szervezet holland felségjelű hajója a portugál partoknál, amelyet hadihajók tartóztattak fel. A szervezet az illegális és veszélyes abortuszok helyett a terhességmegszakítás biztonságos módjait népszerűsíti. A nemzetközi vizeken tartózkodó hajón nem érvényesek a közeli állam törvényei, így a fedélzeten olyanokon hajthatnak végre gyógyszeres terhességmegszakítást, akiknek erre saját országukban nincs lehetősége.
Az abortusz engedélyezéséről továbbra is éles viták folynak a világban. Az abortuszt ellenzők azzal érvelnek, hogy a magzat élete a fogantatással kezdődik és joga van az élethez. Érveik szerint balesetben megsérült gyermekünket sem dobjuk el vagy öljük meg, így a károsodott magzatnak is joga van ahhoz , hogy világra jöjjön. Az abortusz támogatói a nők önrendelkezési jogával érvelnek. Sokan azért állnak a korlátozott engedélyezés mellé, mert úgy vélik, ezzel legalább csökkenteni lehet az illegális terhességmegszakítások által okozott súlyos károsodásokat.
A WHO becslései szerint a világon évente megközelítőleg 205 millió nő esik teherbe, 30 százalékuk akaratán kívül, és a terhességek körülbelül egyötödét megszakítják, ami 40 milliós számot jelent. Csak Kínában évente közel 10 millió magzatelhajtást végeznek, ami Magyarország teljes lakosságának felel meg.
Súlyos válsághelyzet
Magyarországon 1990-ben 100 élveszületésre 71 abortusz jutott, jelenleg 44, ami évente több mint 40 ezer terhességmegszakítást jelent. A csökkenés ellenére ez az arány kiugróan magasnak számít az EU országaiban. Magyarországon kedvezőtlen tendencia az is, hogy magas a 16 éves körüli korosztályban, illetve a fiatal, egyedülálló nőkön végzett abortuszok száma. Ezek a beavatkozások ugyanis fiatal nők esetében nagyobb kockázattal járnak, és sok esetben a későbbi gyermekvállalás rizikóját (koraszülés, másodlagos meddőség) növelik.
A jelenlegi szabályok szerint Magyarországon az anya szabad döntése alapján a 12. terhességi hétig lehet abortuszt végezni. A 12 hétnél idősebb magzatnál csak különleges orvosi indok mellett hajtható végre a beavatkozás. A terhesség az időtartamától függetlenül szakítható meg az állapotos nő életét veszélyeztető egészségi ok miatt is. A terhességmegszakítás törvényes indoka Magyarországon az lehet, ha az anya egészsége veszélyben van, ha a magzat károsodott, ha a terhesség nemi erőszak vagy vérfertőzés következménye, illetve ha az anya súlyos válsághelyzetben van.
Korábban a súlyos válsághelyzet fogalmát a törvény nem írta körül, ezt az Alkotmánybíróság 1998-as határozata kifogásolta. A súlyos válsághelyzetet ma a törvény úgy írja le, hogy az "testi vagy lelki megrendülést, illetve társadalmi ellehetetlenülést okoz", azaz jelenthet anyagi nehézségeket, az apa hiányát, több gyermeket, a fiatal kort, nem kívánt újabb terhességet. Aki ma nem orvosi okra hivatkozik, annak két tanácsadáson kell részt vennie, majd ezután kell nyilatkoznia arról, valóban el kívánja-e vetetni a magzatot.
Szigorúak a lengyelek, az írek és a máltaiak
Európában nincs olyan ország, amely korlátlanul lehetővé tenné a terhességmegszakítást. A szabályozások alapvetően két elvet követnek. Az időbeli korlátozás azt jelenti, hogy a terhesség bizonyos időpontjáig - általában a 12. hétig - a nők szabadon dönthetnek a terhesség megszakításáról. Ez a liberálisabb szabály érvényes Ausztriában, Dániában, Franciaországban, Görögországban, Hollandiában, Magyarországon, Norvégiában, Svédországban, Törökországban és hamarosan Spanyolországban is. Hollandiában azt sem szabályozzák, hányadik hétig törvényes a beavatkozás. A törvény szerint a fogamzás és az életképesség elérése közötti időszakban lehet végrehajtani az abortuszt, a gyakorlatban azonban a 22. hét után ritkán végeznek ilyen beavatkozást.
Jóval szigorúbb az a szabályozás, amely orvosi, kriminológiai, szociális okhoz köti az abortuszt. Ezen országok közé sorolható Belgium, az Egyesült Királyság, Finnország, Izrael, Írország, Luxemburg, Málta, Németország, Portugália, Svájc és részben Olaszország.
Írországban csak akkor adnak engedélyt terhességmegszakításra, ha a terhesség az anya életét veszélyezteti. Lengyelországban csak három esetben lehet végezni művi terhességmegszakítást: az anya egészségének veszélyeztetése vagy a magzat súlyos testi fogyatékossága esetén, bűncselekmény esetén, illetve kiskorúaknál szülői hozzájárulással.
Máltán bűncselekménynek számít a terhességmegszakítás, és a törvény tiltja az ilyen beavatkozásokat. A máltai kormány az EU-csatlakozási szerződésbe is bevetetett egy olyan záradékot vetetett be, amely felmenti bármely jövőbeni, uniós abortuszszabályozás alól. Máltán egyébként nemcsak az abortuszt nem engedélyezi a törvény, de a válásokat sem.