Madárinfluenza ütötte fel a fejét Romániában

2010.03.16. 16:13 Módosítva: 2010.03.16. 17:24
Romániában madárinfluenza-járvány kitörését észlelték egy baromfitelepen, a hatóságok 20 kilométer széles megfigyelő-övezetet alakítottak ki körülötte - jelentette be kedden Brüsszelben az Európai Bizottság (EB). A gazdaságban levágták a szárnyasokat, és védelmi övezetet hoztak létre. Esély van arra, hogy a főként madarakat veszélyeztető kór nem terjed tovább.

"A román nemzeti laboratórium tegnap megerősítette, hogy a legújabb járványt a madárinfluenza rendkívül fertőző H5N1 vírustörzse okozta" - áll az EB közleményében.

Európában legutoljára egy évvel ezelőtt, Németországban volt egy madárinfluenzás eset, egy vadkacsában mutatták ki a H5N1 vírust. Most az ukrán határhoz közeli romániai Leteában ütötte fel fejét a járvány.

A román hatóságok megtették a szükséges intézkedéseket. Az érintett gazdaságban az összes szárnyast levágták, valamint elrendelték egy hat kilométer széles védelmi övezet létrehozását is a telep körzetében. Ezt veszi körül a 20 kilométeres megfigyelési övezet, amelyen belül még szigorú mozgási korlátozásokat léptettek életbe.

A román hatóságok azt gyanítják, hogy a fertőzést vándormadarak vitték a telepre. A körzet fontos vonulási útvonal a költöző madarak számára.

A hatóságok brüsszeli közlések szerint azt is hangoztatták, hogy kicsi, elszigetelt gazdaságról van szó, így esély van arra, hogy a kór nem terjed tovább.

Az erősen fertőző H5N1 vírustörzs elsősorban a szárnyasokat érinti, de megjelenhet emlősökben, így emberekben is. A madárinfluenza humán formájában 2003 óta hivatalos adatok szerint 290-en vesztették életüket a világon.

A madárinfluenza H5N1-es törzse az utóbbi években csak szórványosan jelenik meg, néhány emberi halálesetet is okozva.

A H5N1 veszélyesebb, nagyobb arányú halálozással jár mint az új influenzát okozó H1N1 vírus, viszont lassabb a terjedési üteme, és eddig még nem bizonyosodott be, hogy képes könnyen átterjedni emberről emberre.