Csehországban megint vizsgálják a Gripenek beszerzését
Korrupció gyanúja miatt új vizsgálatot rendelt el pénteken a cseh főügyész a svéd Jas-39 Gripen vadászgépek beszerzése ügyében. Bár a cseh rendőrség bizonyítékok hiányára hivatkozva már kétszer lezárta az ügyet, Renáta Vesecká főügyész úgy látja, hogy újabb vizsgálatokra van szükség.
Vesecká tavaly ősszel ellenőrzést rendelt el, ami megállapította, hogy a rendőrség túl korán, és nagy valószínűséggel törvényellenesen zárta le az ügyet. Az államügyész ezért elrendelte a bizonyítási eljárás teljes megismétlését. Különösen azt kifogásolja, hogy a cseh rendőrök - állítólag - nem kellő mértékben működtek együtt külföldi kollégáikkal, és senki sem vizsgálta meg a hatalmas összegek vándorlásának útját.
"Nagyon hiányos volt a nemzetközi együttműködés eredményének kiértékelése. Aránylag széles körű bizonyítási eljárásra lesz szükség" - jelentette ki Vesecká. Legfőbb kifogása az, hogy a cseh rendőrség nem hallgatta ki megfelelőképpen azokat a tanúkat, akikre az osztrák és a brit rendőrség bukkant a Gripen-ügy kivizsgálása kapcsán.
Martin Pecina cseh belügyminiszter üdvözölte a főügyész döntését. Szerinte az egész ügyet nagyon aprólékosan újra ki kell vizsgálni, és a felelősöket meg kell büntetni. "Bízom abban, hogy a főügyészség pontosan meghatározza, kinek és mit kell még tennie, illetve ki és mit hanyagolt el a múltban" - mondta újságíróknak a belügyminiszter.
A cseh rendőrség már kétszer is foglalkozott a Gripen vadászgépek beszerzésével. Bár több kérdés nyitva maradt, és a rendőrség szerint is korrupciógyanús dolgok történtek, bizonyítékok hiányára hivatkozva az ügyet mindkét esetben lezárták.
A Gripen vadászgépek beszerzéséről először 2002 áprilisában a Milos Zeman vezette szociáldemokrata kormány döntött. A 60,2 milliárd koronás vételárat azonban a parlament nem hagyta jóvá. A 2002-es nagy nyári árvizek után az immár Vladimír Spidla vezette szociáldemokrata többségű kabinet először halasztott, majd foglalkozott az üggyel. A kormány végül úgy döntött, hogy mintegy 20 milliárd koronáért tíz évre 14 gépet fog bérelni. A bérleti szerződést 2004-ben írták alá.