További Külföld cikkek
- Meghalt a brit szexguru, aki milliókat világosított fel a nemi együttlétről
- Vörös listára helyezhetik az Interpolnál a Magyarországra menekült lengyel miniszterhelyettest
- Új külügyminisztert nevezett ki a szíriai vezetés
- Az Egyesült Államok felajánlotta segítségét a németországi terrortámadás kivizsgálásához
- A volt skót igazságügyi miniszter is megszólalt a Lockerbie-merényletről
Súlyos összecsapások voltak szombaton a thaiföldi fővárosban ellenzéki tüntetők és rendfenntartók között, kórházi források szerint legkevesebb kilencen meghaltak, és ötszázan megsebesültek. A halottak között öt tüntető és négy katona van.
A több ezer ellenzéki "vörös inges" délelőtt megszállta Bangkok belvárosának több részét, pedig szerdán rendkívüli állapotot vezettek be, és emiatt tilos a csoportosulás. A rendfenntartó erők kora délután vízágyút, könnygázt és gumilövedéket vetettek be.
A hadsereg állítása szerint végül figyelmeztető lövésekkel próbálták meg szétoszlatni a demonstrálókat, erre azonban elszabadultak az indulatok. Az összecsapásokkal párhuzamosan egy bomba robbant Bangkok történelmi negyedében, húsz katona sérült meg. A thai biztonsági erők szombat este fegyverszünetre szólították fel az egy hónapja a kormány lemondását követelő "vörös inges" ellenzéki tüntetőket.
Thaiföld fővárosában egy hónapja tartanak a tiltakozó akciók. Az ellenzéki tüntetők annak a Thakszin Sinavatrának a támogatói, akit 2006-ban katonai puccs buktatott meg.
Az ország más részein több száz ellenzéki tüntető betört két tartomány kormányzói hivatalának területére. Az egyik az ország északi részén lévő Csiang Mai városban van, a másik az északkeleti részen lévő Udonthaniban. Azzal fenyegetőztek, hogy behatolnak az épületekbe is, ha a rendfenntartók nem hagynak fel a fővárosi tüntetések szétverésével. Mindkét helyen jelen volt több száz rendőr vagy katona, de nem avatkoztak közbe.
Reggel számos katonai teherautó tartott a Bangkoktól hatvan kilométerre északra található P-TV székházához, ahol több száz ellenzéki tüntető gyűlt össze. A tévészékházat a hadsereg megszállta, miután a kormány csütörtökön leállíttatta a tévé adását. A tüntetők követelik, hogy a kormány engedélyezze a tévé működését. A hatalom azért némította el az adót, mert állítása szerint az tüntetésre buzdította az embereket, és "hamis információkat közölt".
Pénteken tüntetők egy csoportja egyszer már behatolt a tévéadó épületegyüttesének területére, hogy kikényszerítse az adás újraindítását. A hadsereg és a rendőrség vízágyúkat és könnygázt vetett be ellenük, de nem sikerült feloszlatni a székház körüli, mintegy tizenkétezer fős tömeget.
Vasárnap helyi kórházi források közölték, hogy tizennyolc ember vesztette életét Bangkokban szombat éjjel az összecsapásokban, később a BBC már húsz halottat írt. A sebesültek száma meghaladja a nyolcszázat.
Thaiföld fővárosában vasárnap reggelre helyreállt a nyugalom, véget értek az utcai összetűzések, miután a katonák visszavonultak, és ugyanerre szólították fel a kormányfő távozását követelő ellenzéki tüntetőket is.