14 holttestet találtak egy bangkoki pagodában
További Külföld cikkek
- Okafogyott lett a munkájuk – hazatértek az albániai menekültközpontokból az olasz rendőrök és szociális gondozók
- Az Európai Parlament új állásfoglalásában nyomást gyakorol Magyarországra Ukrajna támogatásának ügyében
- Ukrajna fájó csapást mért Oroszországra, megsemmisítette az 5 millió dolláros csodaeszközét
- Sima győzelem helyett akár nagy pofonba is beleszaladhat a legerősebb ír kormánypárt
- Georgia 2028-ig felfüggeszti a csatlakozási tárgyalások megkezdését az EU-val
A thaiföldi rendőrség megkezdte csütörtökön annak a templomnak a kiürítését, amely az elmúlt egy napban tüntetők ezreinek szolgált menedékül. A hadsereg szerdai rohama idején sokan, köztük nők és gyermekek, menekültek a templomba, amely az úgynevezett vörös övezet közepén magasodik.
A rendőrség közlése szerint kilenc ember halt meg szerda este a templom környékén történt, egyelőre ismeretlen eredetű lövöldözésben. A rendfenntartó erők azt állítják, hogy az áldozatokkal terroristák végeztek. A thaiföldi főváros mentőszolgálata ugyanakkor azt közölte: tizennégy ember vesztette életét és 91-en sebesültek meg a vörösinges tüntetők bangkoki táborhelyének felszámolására indított katonai akcióban, s az azt követő zavargásokban.
A halálos áldozatok között van a szerdán lelőtt olasz sajtófotós, a sebesültek között pedig további négy külföldi újságíró található. A város szívében található buddhista szentély a feszültség egyik gócpontja volt azóta, hogy a biztonsági erők szerdán visszafoglalták Bangkok vörösingesek által megszállt övezetét. A buddhista szentélynél csütörtök reggel ismét lövések hallatszottak - számolt be a francia hírügynökség egyik fotóriportere.
A pagoda visszafoglalása után a kormány távozását követelő tüntetők négy vezetője megadta magát. Csütörtökön a vörösingesek két további vezetője adta fel magát a thaiföldi hatóságoknak.
45 halott, 400 sebesült
Az eddigi adatok szerint 44 ember vesztette életét a thaiföldi biztonsági erők és a vörösinges tüntetők között az elmúlt hat napban lezajlott összecsapásokban - közölte Panithan Vattanajakorn a kormány szóvivője. Legalább 398-an sebesültek meg a május 14-19. között lezajlott utcai harcokban.
Egy rendőrségi vezető közlése szerint Víra Muszikapong, a vörösingesek mögött álló Egyesült Front a Demokráciáért, a Diktatúra Ellen (UDD) szövetség több napja háttérbe húzódott elnöke, valamint Veng Todzsirarkan, a mozgalom egy másik tisztségviselője adta meg magát egy nappal a tüntetések gócpontjának felszámolása után. Mint Thangaj Praszdzsakszattru, a rendőrség központi nyomozó irodájának vezetője elmondta, ezzel hétre emelkedett az ellenzéki szövetség őrizetbe került vezetőinek száma.
Csütörtöki rendőrségi közlés szerint rogyadozik a bangkoki Central World pláza épülete, amely Thaiföld legnagyobb és Délkelet-Ázsia második legnagyobb bevásárlóközpontja. Félő, hogy összedől a 18 emeletes toronyház, amelyet szerdán gyújtottak fel négy másik jelentős bangkoki épülettel együtt. A pláza a rendőrség ellenőrzése alatt van.
Csütörtök reggel feloldották az előző este bevezetett kijárási tilalmat, de Bangkok mindig forgalmas sugárútjai az intézkedés visszavonása után is kihaltnak tűntek. A thai hatóságok aztán csütörtökön három nappal újra meghosszabbították a kijárási tilalom hatályát a fővárosban, Bangkokban, illetve kiterjesztették azt 23 más tartományra. Szanszern Kavekamnerd ezredes, a hadsereg szóvivője elmondta, hogy a kijárási tilalom szombatig, este 21 órától hajnali 5 óráig lesz érvényben.
A kijárási tilalmat szerdán vezették be miután zavargások és gyújtogatások kezdődtek a thaiföldi főváros központjában azt követően, hogy a biztonsági erők halálos áldozatokat is követelő harcokban visszafoglalták a vörösinges tüntetők által megszállva tartott fővárosi negyedet.