Offenzívát indítottak egy drogbáró ellen

2010.05.25. 20:30
Több mint ezer rendőr és katona megostromolta Nyugat-Kingstonban egy drogbáró fegyveres gengszterek által védett főhadiszállását, és az összecsapások két napja alatt hivatalos források szerint legalább harmincegy ember meghalt.

A rendőrség szerint a halálos áldozatok közül 28 polgári személy, 211 embert őrizetbe vettek. A jamaicai főváros Tivoli Gardens nevű nyomornegyedéből még kedden is szórványos lövöldözés hallatszott.

A hatóságok Christopher Dudus Coke-ot próbálják meg kézre keríteni, akinek a kiadatását az Egyesült Államok kérte, mert New Yorkban kábítószer- és fegyverkereskedelem miatt vádat emeltek ellene.

Kingston több negyedében vasárnap rendkívüli állapotot vezettek be, miután a drogbáró emberei több rendőrőrsöt is tűz alá vettek, mert tudomásukra jutott, hogy a kormányfő beleegyezett a kiadatásba. A támadók autókat raboltak el és lakásokat fosztottak ki.

Katonai helikoptereket is bevetettek

Bruce Golding miniszterelnök, aki Nyugat-Kingston parlamenti képviselője, kilenc hónapon át megtagadta a magas kormányzati kapcsolatokkal rendelkező Coke kiadatását. A támadások nyomán "erőteljes és határozott" lépéseket helyezett kilátásba a rend helyreállításának érdekében. Katonai helikopterek bombákat dobtak le a drogbáró feltételezett tartózkodási helyén, Tivoli Gardensben.

Kingstoni jelentések szerint fegyveresek barikádokat emeltek, a magasabb épületekről pedig orvlövészek vették tűz alá a golyóálló mellényt és rohamsisakot viselő kormánycsapatokat. Noha Dwight Nelson biztonsági miniszter szerint "a rendőrség ura a helyzetnek", a lövöldözés kedden a Tivoli Gardensszel határos más szegénynegyedekre is kiterjedt.

A halottszállítókat sem kímélték

Gengszterek egy csoportja kedden is megtámadott egy rendőrőrsöt Kingston egyik központi kórházának közelében, ahová az összecsapások mintegy húsz halottját szállították. A biztonsági őrök a betegek és a személyzet védelmében eltorlaszolták a bejáratokat.

Coke a "helyőrség" néven emlegetett, politikai színezetű gettóbandák egyikének vezetője. A jamaicai politikai pártok a hetvenes években fegyveres csoportokat hoztak létre, a többi között a szavazatok kizsarolása érdekében. Ezek azóta a kábítószer-kereskedelemre szakosodtak, de megőrizték politikai kötödésüket. Coke bandája a kormányzó Munkáspárt iránt lojális.

A karibi szigetország a térség legnagyobb marihuánatermesztője, a fegyvercsempészek valóságos paradicsoma. Jamaica a világ élvonalában jár a gyilkossági ráta tekintetében: tavaly 2,8 millió lakosra mintegy 1660 emberölés esett.

A Jamaica délnyugati partvidékén kirobbant tűzharc távol esik a turisták által kedvelt északi nyaralóövezettől.