Szoros szociáldemokrata győzelem a cseh választáson
További Külföld cikkek
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
- Szerbia az Európai Unió tagja akar lenni, de nem mond le keleti partnereiről
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
A leadott szavazatok 100 százalékának összeszámlálása után a Cseh Szociáldemokrata Pártot (CSSD) 22,1 százalék, a Polgári Demokrata Pártot (ODS) 20,2 százalék, a TOP 09 pártot 16,7 százalék, Cseh- és Morvaország Kommunista Pártját (KSCM) 11,3 százalék, a Közügyeket (VV) 10,9 százalék támogatta.
A mandátumok nem hivatalos elosztása a 200 tagú képviselőházban a következő: CSSD 57, ODS 51, TOP 09 41, KSCM 26, VV 25 mandátum.
A két legnagyobb párt a 2006-os eredményeihez képest több mint 10 százalékot veszített támogatottságából, a kommunisták másfél százalékot buktak, míg a kereszténydemokraták (KDU-CSL) 4,40 százalékos támogatottsággal a rendszerváltás után első ízben be sem jutottak a parlamentbe. A részvételi arány 62,53 százalékos volt.
Jobboldali koalíció lesz
A győztes szociáldemokraták elnöke szerint jobboldali kormánykoalíció várható Csehországban.
"Országunk a jobboldali koalíció irányába mozdult el" - jelentette ki Jirí Paroubek, a szociáldemokrata párt elnöke szombaton délután Teplicében. "Biztos, hogy eredményünket nem lehet sikernek nevezni" - tette hozzá csalódottan. Gratulált a jobboldalnak, de megjegyezte: ismerve korábbi kormányzásukat, meggyőződésem, hogy a következő évek nem ígérnek semmi jót a lakosság széles köreinek.
Szombat este aztán le is mondott pártelnöki tisztségéről, a párt szűkebb vezetőségének ülése után jelentette be.
Paroubek lemondásának oka, hogy bár pártja megnyerte a képviselőházi választást, az eredmény messze elmaradt a várttól. Hangsúlyozta: saját döntéséről van szó.
"Készen állunk arra, hogy létrehozzuk a felelős költségvetési politikát folytatni kívánó pártok koalícióját" - reagált az eredményekre Petr Necas, a polgári demokraták listavezetője és kormányfőjelöltje. Necas elismerte: a szociáldemokratákhoz hasonlóan az ODS is sok szavazót vesztett 2006-hoz képest. "Komoly önvizsgálatra van szükség. A problémákat nem akarjuk eltitkolni, de elemezni fogjuk őket, s keresni fogjuk a kiutat" - mondta Necas, aki Mirek Topolánek távozása után alig két hónapja vezeti a polgári demokratákat.
"Köszönjük a támogatást, mindent megteszünk azért, hogy ígéreteinket teljesíthessük" - nyilatkozta Karel Schwarzenberg, a TOP 09 párt elnöke. Hangsúlyozta: a párt felelős politizálást akar, és nem engedi meg, hogy Csehország "görög útra" térjen.
Vojtech Filip, a kommunista párt elnöke szerint bár lehetőség van egy jobboldali koalícióra, nem kizárt az sem, hogy végül is CSSD-ODS nagykoalíció fogja kormányozni Csehországot. "Bármennyire is tagadják, mindkét pártnak vannak ilyen irányú érdekei" - jelentette ki a kommunista pártelnök.
"A Közügyek számára az eredménye nagy siker" - jelentette ki Radek John, a VV elnöke. Leszögezte: a kormányalakítással kapcsolatban semmit sem lehet kizárni. "Prioritásként kezeljük a korrupcióellenes harcot és a fegyelmezett költségvetési politikát" - húzta alá John.
A KDU-CSL vezetése beismerte vereségét, s elismerte felelősségét. "A legfőbb felelősség az enyém, s ezennel lemondok tisztségemről" - jelentette be sajtóértekezleten Cyril Svoboda, a párt eddigi elnöke. Közölte, hogy rövid időn belül - várhatóan júniusban - összehívják a párt tisztújító és programalkotó kongresszusát.