Gasparovic aláírta a szlovák állampolgársági törvény módosítását

2010.05.31. 13:34 Módosítva: 2010.05.31. 19:37
A szlovák államfő hétfőn írta alá a szlovák állampolgársági törvény módosítását, amely válasz a magyar parlament kettős állampolgárságot a határontúli magyaroknak megkönnyítő döntésére. Az MKP alkotmánybírósághoz fordulhat, a Szlovákiai Magyarok Kerekasztala is alkotmánysértőnek tartja a módosítást.

Ivan Gasparovic szlovák államfő hétfőn aláírta a módosított állampolgársági törvényt, amely lényegében megtiltja a kettős állampolgárságot, mert kimondja, hogy az a szlovák állampolgár, aki önként felveszi egy másik ország állampolgárságát, automatikusan elveszíti a szlovákot.

A jogszabály válasz az Országgyűlésnek a magyar állampolgársági törvényt módosító döntésére. Pozsony szerint a magyar állampolgárságról szóló törvény, amely alapján a határon túli magyarok megszerezhetik a magyar állampolgárságot, nemzetbiztonsági kockázatot jelent Szlovákia számára, és ezt szeretnék kiküszöbölni.

A módosítást a három kormánykoalíciós párt és az ellenzéki kereszténydemokraták szavazták meg. A legnagyobb ellenzéki tömörülés, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKU) elutasította azt, a Magyar Koalíció Pártja (MKP) és a Híd pedig nem vett részt a szavazáson.

A módosított törvény július 17-én lép életbe, de az MKP már jelezte, lehet, hogy az alkotmánybíróság elé viszi az ügyet. A Szlovákiai Magyarok Kerekasztala (SZMK) is alkotmánysértőnek tartja a módosítást, és tiltakozik ellene.

Markó bízik Románia bölcsességében

Taktikai szempontból jó döntésnek tartja a kettős állampolgárságra vonatkozó magyar törvény elfogadását Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke, aki a bukaresti Új Magyar Szónak (ÚMSZ) adott hétfői interjújában nem tartotta kizártnak, hogy Romániában szélsőséges nacionalista erők támadni fogják a döntést.

"Taktikailag azt mindenképp jónak tartom, hogy most fogadták el a törvényt, de csak később lép érvénybe. Ezáltal szétválik az elfogadás és az alkalmazás pillanata, tompul a sokkhatás" - mondta a politikus. Szerinte jelenleg Romániában sem politikai, sem morális, sem jogi alap nincs arra, hogy valaki ezt igazán megkérdőjelezze, minthogy Románia a moldovai románoknak hasonló módon ad állampolgárságot. Szlovákiában fog még feszültségeket okozni a kérdés, mondta Markó Béla, aki bízik abban, hogy Románia bölcsebb lesz.