Pakisztán kettős játszmát folytat Afganisztánban
Anyagi támogatást, kiképzést és menedéket nyújt az afganisztáni tálib erőknek a pakisztáni katonai hírszerzés (ISI), amelynek tagjai a tálibok irányító testületében is jelen vannak - áll az egyik patinás londoni egyetem vasárnap közzétett jelentésében. Pakisztáni illetékesek azonnal cáfolták a tanulmányban foglaltakat.
A London School of Economics (LSE) szakértői - akik tálib vezetőkkel, valamint nyugati és afgán hírszerzési illetékesekkel készült beszélgetések alapján állították össze jelentésüket - azt írták: Pakisztán a jelek szerint "elképesztő méreteket öltő kettős játszmát" folytat, és ha ez nem változik, akkor "nehéz - ha nem egyenesen lehetetlen - lesz" a nemzetközi erők és az afgán kormány számára haladást elérni a lázadókkal vívott harcban.
A pakisztáni hadsereg egy szóvivője vasárnap a BBC-nek nyilatkozva azonban "ostobaságnak" minősítette a jelentés tartalmát. Farah Ispahani azt is hozzátette, úgy látszik valakik komoly erőfeszítéseket tesznek annak érdekében, hogy tönkretegyék a Pakisztán és Amerika között zajló stratégiai tárgyalásokat.
A vasárnap ismertetett elemzés szerint a tálibok támogatása az ISI hivatalos politikájává vált, és az együttműködés messze túlmegy az eddig is sejtett, korlátozott, eseti támogatáson.
A tanulmány idéz egy Kabulban dolgozó ENSZ-illetékest, aki szerint a tálibok tevékenysége "jórészt" a pakisztáni hírszerzéstől kapott támogatástól függ.
Az egyik legnagyobb visszhangot kiváltott állítás szerint egy ízben Aszif Ali Zardari pakisztáni államfő személyesen keresett fel Pakisztánban fogva tartott vezető tálibokat, és biztosította őket arról, hogy hamarosan szabadon engedik őket.
Az LSE szakértői szerint ez is arra vall, hogy a tálibok támogatását a pakisztáni vezetés legmagasabb szintjein hagyják jóvá.
A pakisztáni kettős játszma mögött az egyik oldalról az amerikai vezetés által a koalíciós erők támogatásáért nyújtott dollármilliárdok állnak. Iszlámábád azonban fel akar készülni arra az időszakra is, amikor a nyugati erők elhagyják a térséget, és a szomszédos államok befolyása megerősödik Afganisztán területén.
A jelentés szerint az iszlámábádi vezetés célja, hogy a koalíciós erők távozása után keletkező hatalmi vákuumban jó helyről induljon a Kabuli irányító pozíciókért folytatott küzdelemben.