Bekamerázzák egész Urumcsit
További Külföld cikkek
- Egy amerikai katona volt a Trump-hotel előtt felrobbant Tesla sofőrje
- Az FBI szerint egyedül volt a New Orleans-i merénylő
- Újabb hajmeresztő lépés Elon Musktól
- Kínai harci gépek és hadihajók tartottak járőrözést Tajvan körül
- Lépett a római kormány, kiszabadítanák az Iránban bebörtönzött olasz újságírót
A kínai hatóságok több mint negyvenezer térfigyelő kamerát szereltek fel Hszincsiang-Ujgur (Xinjiang Uygur) autonóm területen az etnikai alapú zavargások egyéves évfordulója előtt. Ma Hszin-csun (Ma Xinchun), a helyi kormány szóvivője azt mondta, hogy az utcákon, buszmegállókban, iskolákban, és a bevásárlóközpontokban helyeztek el megfigyelő berendezéseket, amelyeket "zavargásbiztos", vagyis törhetetlen borítással láttak el.
A terület székhelyén, Urumcsiban (Urumqi) vasárnaphoz egy éve kitört etnikai zavargásoknak, a helyi ujgur kisebbség és a han kínaiak közötti összecsapásoknak 197 halálos áldozatuk és több mint 1700 sérültjük Az utcákra vonuló tömeg több mint 300 üzletet és 1300-nál több járművet gyújtott föl és rongált meg.
A zavargások óta eltelt időszakban nem történtek véres összecsapások. A Global Timesnak nyilatkozó ujgur asszony szintén azt mondta, hogy biztonságosak az utcák, ugyanakkor a feszültség tapintható az évfordulóhoz közeledve.
Júniusban a hatóságok akciót indítottak az erőszakos bűncselekmények megakadályozására, ötezer rendőrt vettek fel. Az egyik helyi lakos azt mondta, hogy a rendőrség az évfordulóra tekintettel jelezte, hogy nyolc perc alatt bármilyen helyszínre kiérnek, ha bejelentést kapnak.
A tavalyi tüntetések egyik helyszínéül szolgáló teret az elmúlt napokban lezárták. Erre hivatalosan építési munkálatok miatt volt szükség egy hétig. A januárban közzétett adatok szerint a kínai hatóságok az eddigi kétszeresét, 2,9 milliárd jüant szánnak a tartományban a biztonságra.
2009 szeptemberében már a taxikban is megfigyelő kamerákat szereltek fel. "A bal lábamnál pedig van egy gomb, amelyre rálépve azonnal hívom a rendőrséget" - mondta az egyik sofőr a Global Timesnak.
A nyolcmilliós ujgur kisebbség régóta panaszkodik arra, hogy Peking vallási, politikai és kulturális értelemben elnyomja a közösséget, szerintük erre vezethető vissza a lappangó feszültség Hszincsiangban. A kínai kormány állítása szerint viszont a térségbeli muzulmán szeparatisták komoly fenyegetést jelentenek.