Több ezren küzdenek az erdőtűzzel a szarovi atomkutatónál
További Külföld cikkek
- Vlagyimir Putyin bocsánatot kért az azeri elnöktől az utasszállító gépet ért „tragikus incidens” miatt
- Letartóztattak egy férfit, miután whiskyt öntött a szenteltvízbe a karácsony esti misén
- Embert ölt a volt politikus, aki vadászat közben vaddisznónak nézett egy férfit
- Magyarország volt pekingi nagykövete megdöbbenve figyeli a német gazdaság öngyilkosságát
- Majdnem minden ötödik gyerek háborús övezetben él az UNICEF jelentése szerint
Az orosz hatóságok egyre több embert küldenek a szarovi nukleáris központhoz az erdőtüzek miatt. A legfrissebb adatok szerint csütörtökön 3400-ra növelték a lángok ellen küzdő tűzoltók számát, munkájukat két tűzoltóvonat segíti. Egy nappal korábban már megkezdték több száz tűzoltó és katona kivonását a területről, de szerda este újabb tűz gyulladt ki egy villámcsapás után.
A Nyizsnyij Novgorod térségében, Moszkvától 400 kilométerre található legfontosabb orosz atomkutató területén még nincsenek tüzek, de intézmény közelében lévő természetvédelmi területen már egy hete ég az erdő, a lángok veszélyeztetik a nukleáris létesítményt. Az atomkutató területét folyamatosan figyelik a levegőből, jelenleg két repülőgép és két helikopter köröz a létesítmény felett, közölte a rendkívüli helyzetek minisztériumának szóvivője.
Múlt héten Szergej Kirijenko, a Roszatom elnöke azt mondta, hogy nincs semmiféle sugárzási vagy robbanásveszély, elvittek minden radioaktív anyagot és berendezést.
Közben az orosz meteorológiai intézet igyekezett eloszlatni azokat az aggodalmakat, hogy a csernobili katasztrófa után szennyezett területeken égő erdőtüzek radioaktív részecskéket juttatnának a levegőbe. Csütörtökön az ukrán rendkívüli helyzetek minisztériumának szóvivője azt közölte, hogy tőzegmocsarak égnek Csernobiltól 60 kilométerre délre. A szóvivő szerint a tűz hétfő óta ég, de "a helyzet nem veszélyes".
Még nem emelkedett a háttérsugárzás
Oroszországban sehol nem mértek növekedést a háttérsugárzás szintjében, és a radioaktív helyzet sehol sem rosszabbodott az erdőtüzek miatt, közölte az orosz meteorológiai intézet helyettes vezetője. Az Interfax orosz hírügynökségnek nyilatkozó tisztségviselő kijelentette, hogy rendszeresen ellenőrzik a kiterjedt sugárzásfigyelő-hálózatot.
Az orosz hatóságok szerdán ismerték el, hogy több erdő is égett Oroszország Brjanszk nevű régiójában, ami még mindig szennyezett a csernobili katasztrófa miatt. Sokan amiatt aggódnak, hogy a talajban lévő radioaktív részecskék az erdőtüzek miatt a levegőbe kerülnek, és több száz kilométerre is eljutnak. A rendkívüli helyzetek minisztériuma a hét elején tagadta, hogy a brjanszki régióban erdőtüzek lennének.
Javul a helyzet
Közben országszerte elkezdtek visszaszorulni a tüzek a csütörtöki hivatalos közlések szerint, Moszkvában kitisztult és hűvösebb lett a levegő, de a szmog hamarosan visszatér, és legalább a jövő hét közepéig marad a 30 Celsius-fok feletti hőség.
A rendkívüli helyzetek minisztériumának illetékesei elmondták, hogy országosan csökken a természetes erdő- és tőzegtüzek száma és a lángok martalékává váló terület nagysága: csütörtökön még 562 tüzet oltottak, de már csak 81 ezer hektáron, Moszkva környékén pedig negyedével csökkent a tüzek száma és területe. A tüzek oltásán összesen már 166 ezer ember, 26500 gép és 39 repülőgép, illetve helikopter dolgozott csütörtökön.
Pénteken megint szmogba borul Moszkva
Moszkvában csütörtökön hét ágra sütött a nap, a látótávolság a tiszta időben megszokott volt. Hűvösebb is volt, mint az utóbbi napokban, reggel alig 24 Celsius-fokot mértek. Az oroszországi meteorológiai intézet azonban jelezte, viszonylag erős, nyugati szél tisztította meg a város levegőjét, de pénteken a szél megfordul, és újra keletről fúj majd, ahol a legtöbb tűz ég, vagyis újra szmog várható.
A hőmérséklet azonban marad alig 30 Celsius-fok körül, ami az utóbbi napok 40 fokos hősége után kellemesnek tűnik, keddtől pedig az évszakban megszokott időjárás, vagyis 24 fok körüli hőmérséklet köszönt be várhatóan.
A csütörtöki lapok beszámoltak arról, hogy az Egyesült Államok moszkvai nagykövetségén amerikai orvosok beszélgettek a diplomatákkal, de csak annyit tudtak mondani, hogy az utóbbi napokban mért levegőszennyezéshez hasonlóval még nem találkoztak, ezért nem is rendelkeznek kellő tapasztalatokkal ahhoz, hogy bármit mondjanak a várható hatásokról.
Kiszámíthatatlan következmények
San Diegóban néhány éve okoztak tüzek jelentős levegőszennyezést, de az a moszkvai értékek alig felét érte el. Ott jelentősen megnőtt a megbetegedések és a kórházi esetek száma, és utóbb kiderült, hogy a füstben való hosszabb tartózkodás tartósan károsította sok ember idegrendszerét. Ezenfelül a füstben rákkeltő anyagok is vannak, de hogy ezek milyen mértékben hatnak majd, az nem látható előre. Az amerikai orvosok azt javasolták, aki teheti, hagyja el a város, akinek maradnia kell, az egyszerre legfeljebb tíz percet legyen az utcán.
Moszkvában egyébként a szmog miatt érezhetően csökkent a forgalom, amely a levegőszennyezés jelentős részét adja, hiszen naponta több millió autó araszol az örökös dugókban. Rossz hír, hogy az aszály és a tüzek miatt az előrejelzésektől messze elmaradó gabonatermés hírére gyorsulni kezdett az infláció elsősorban az élelmiszeripari termékek terén.