Életben vannak a két hete mélyben rekedt chilei bányászok
Sebastian Pinera államfő vasárnap jelentette be a jó hírt, miszerint a bányászok élnek, és sikerült egy fúrófejre üzenetet rögzíteniük. A papírdarabkára piros tollal írt üzenet egyetlen mondatot tartalmazott: "Jól vagyunk a menedékhelyen mind a 33-an".
A Chile északi részén, az Atacama-sivatag régiójában fekvő arany- és rézbányában augusztus 5-én történt a szerencsétlenség, s azóta nem adtak életjelt a bányászok. A fővárostól, Santiagótól 834 kilométerrel északra, Copiapó város közelében lévő bánya körülbelül 300 méter mélységben szakadhatott be, s a menedékhely 700 méteres mélységben van.
A menedékhelyen a túléléshez egy bizonyos ideig elegendő felszerelést tárolnak, friss levegőhöz és ivóvízhez juthattak a föld alatt rekedt bányászok. Eddig elsősorban erre a tényre alapozták a mentőalakulatok és a bajba jutottak családjai a reményt, hogy a menedékhelyig eljutott bányászok túlélték az omlást.
Az államfő vasárnap már negyedik alkalommal utazott a szerencsétlenség helyszínére. A bánya körül több mint két hete várakozó családtagok örömujjongásban törtek ki a jó hírek hallatán. Laurence Golborne bányaügyi miniszter azonban óva intett a túlzott várakozásoktól, mondván, csupán mérsékelt derűlátást, de nem eufóriát érez, ugyanis akár négy hónapig is eltarthat a mentés.
A mentőalakulatok először csupán vizet, élelmiszert, lámpákat és kommunikációs eszközöket próbálnak lejuttatni a mélybe. Ezt követően látnak hozzá egy 66 centiméter átmérőjű alagút-járat fúrásához, amelyen keresztül felhoznák a bányászokat. A legnagyobb kockázatot az jelenti, hogy a beomlott bányában a föld nem stabil.