Gyengült Earl
Az amerikai hurrikánfigyelő központ (NHC) helyi idő szerint csütörtök esti közleménye szerint az erős viharrá szelídült hurrikán mintegy 120 kilométeres óránkénti sebességgel közeledett Észak-Karolina szövetségi államhoz, amely a keleti államok közül az Earl első "áldozata" lehet.
A hurrikán "szeme" csütörtök délután 575 kilométerre volt a Hatteras szigettől, Észak-Karolina atlanti-óceáni partvidékének legkeletibb pontjától, és óránként 30 kilométeres sebességgel haladt észak-északnyugati irányban.
Az Earl hurrikánt csütörtök délután az ötfokozatú Saffir-Simpson skálán előbb a négyes fokozatba sorolták - ekkor a hurrikán központja körül örvénylő forgószél sebessége elérte az óránkénti 230 kilométert - majd valamelyest gyengült, így visszaminősítették előbb hármas, majd kettes fokozatúvá.
Az amerikai hurrikánfigyelő állomás (NHC) szerint az Earl helyi idő szerint csütörtök éjszaka érheti el az Észak-Karolina partjai előtt fekvő Outer Banks szigeteket. Ezek egyikén, a Hatteras szigeten már elrendelték 30 ezer ember - turisták és helyi lakosok - kitelepítését.
Az amerikai tévécsatornák csütörtök reggel olyan felvételeket sugároztak, amelyeken a szövetségi állam lakosai a várható károk csökkentése érdekében bedeszkázták házaik ablakait és ajtóit, a veszélyeztetett körzetekből pedig autókon távozott a lakosság. Észak-Karolinában ugyanis elrendelték egyes mélyebben fekvő területek lakosságának evakuálását.
Az Earl a szigetek elérése után várhatóan a partvonal mellett északi irányban halad tovább, és péntek este érheti el New England partjait. Ez a legerősebb hurrikán, amely New Englandet és az északkeleti országrészt fenyegeti a Bob hurrikán 1991-es pusztítása óta.
Az amerikai hurrikánközpont már szerdán bejelentette, hogy Virginia, Észak-Karolina és Maryland államokban elővigyázatosságból rendkívüli állapotot rendeltek el. Az amerikai hatóságok Maine államtól északra felszólították a lakosságot, hogy készüljön fel az esetleges katasztrófára, és elsősorban élelmiszer-készleteket tartalékoljon. Barack Obama amerikai elnök pedig utasította a belbiztonsági minisztériumot és a szövetségi katasztrófavédelmi hatóságot, hogy segítsék a szövetségi állami és helyi társintézményeket, koordinálják a mentést.