Robbanóanyagot küldött az al-Kaida
További Külföld cikkek
- Börtönbüntetésre ítéltek egy gyilkosságra felbérelt svéd tinédzsert Dániában
- Halálos fenyegetést kapott a Paraméter szerkesztősége
- Nyilvánosan megöléssel fenyegette az alelnök a Fülöp-szigeteki elnököt, most mindent tagad
- Fellélegezhet a Közel-Kelet, szerdától életbe léphet a tűzszünet Izrael és a Hezbollah között
- Földbe állhat az orosz hadigazdaság, Putyinra káosz várhat a háború után
Robbanóanyag volt azokban a postai csomagokban, amelyeket Jemenből adtak fel két amerikai zsinagóga címére - mondta Barack Obama amerikai elnök rendkívüli sajtótájékoztatóján. Obama megerősítette, az Egyesült Államok továbbra is eltökélten harcol a terrorizmus ellen.
Egy meg nem nevezett szövetséges állam figyelmeztetése nyomán bombariadót rendeltek el pénteken az amerikai keleti part több nagyvárosának repülőterén, miután Nagy-Britanniában gyanús csomagot találtak egy Chicagóba tartó teherszállító gépen.
Egy névtelenséget kérő washingtoni kormányzati forrás szerint az Arábiai-félszigeten tevékenykedő al-Kaida állhat az Amerikába küldött gyanús csomagok mögött. Biztonsági szakértők úgy vélik, hogy a küldeményekkel terroristák a nyugati biztonsági szervek éberségét kívánták tesztelni.
Az amerikai biztonsági szerveit egy meg nem nevezett szövetséges figyelmeztette a hogy Jemenből biztonsági kockázatot jelentő csomagokat fognak érkezni több chicagói zsinagógához.
Az amerikai hatóságok egyébként a külföldről érkezett figyelmeztetés nyomán azonnal óvatosságra intették az illinoisi nagyváros zsidó közösségét.
Nyomtatópatron a csomagban
A több kontinensre kiterjedő csomagküldés-rejtély első felvonásaként pénteken az angliai Birmingham repülőterén feltartóztatták a UPS csomagfutár-szolgálat egy Chicagóba tartó repülőgépét, amelynek fedélzetén találtak egy fehér porral szennyezett, nyomtatóba való festéktartályt, amelyhez nyomtatott áramkört erősítettek. A gyanús tárgy az első jelentések szerint nem tartalmazott robbanóanyagot, ám később a brit hatóságok jelezték: egyelőre nem hoztak hivatalos állásfoglalást az ügyben.
A dubaji hatóságok a Federal Express csomagküldő szolgálattól foglaltak le egy Jemeből Amerikába küldött csomagot. Amerikai közlés szerint ez hasonló volt a birminghami küldeményhez. Mint kiderült, a két csomagot Jemenben ugyanaz a személy ugyanabból a helyiségből adta fel. Az illető a helyi hatóságok szerint terrorista szervezetekkel áll kapcsolatban. A jemeni kormány pénteken átfogó vizsgálatot rendelt el az ügyben.
A londoni incidens nyomán az Egyesült Államokban bombariadót rendeltek el, amely alapvetően Newark és Philadelphia repülőterére terjed ki, de más városok, így New York, Chicago és a Maine állambeli Portland légikikötőiben is fokozott elővigyázatossági intézkedéseket hoztak.
Philadelphiában a UPS Nagy-Britanniából érkezett két, Newarkban pedig egy repülőgépét vizsgálták át, de bombát nem találtak. New Yorkban a UPS egyik teherautóját kutatták át, de az itt megtalált gyanús csomagban sem pokolgép, hanem papírok voltak.
A jemeni al-Kaida akciója?
A pénteki felfordulás mögött amerikai feltételezés szerint az al-Kaidának az arábiai félszigeten tevékenykedő szervezete állhat, amely 2009-ben a jemeni és a szaúdi szárny összeolvadásából jött létre.
A szervezet jemeni vezetője, Nasszer al-Vahajsi Oszama bin Laden szoros szövetségese volt. Az Arábiai-félsziget al-Kaida szervezete volt a felelős azért a merényletkísérletért, amelyet 2009 karácsonyán követett el egy Detroitba tartó utasszállító gépen Umar Farouk Abdulmutallab nigériai állampolgár.
Amerikai hivatalos források szerint a Pentagon azt tervezi, hogy növeli a katonai támogatás jemeni kormánynak, amelynek az al-Kaidán felül egyszerre kell szembenéznie az északi síita felkeléssel és déli szakadár mozgalommal.
Az al-Kaida öngyilkos merénylője 2009 augusztusában megölte Mohammed bin Najef herceget, a szaúdi királyság terrorelhárító szolgálatának vezetőjét. A jemeni al-Kaida már a 2001. szeptember 11-i terrortámadások előtt is aktív volt. 2000 októberében Ádenben egy robbantásos merényletben az amerikai Cole hadihajó 17 tengerészete vesztett életét. 2008 a szanaai amerikai követség közelében elkövetett robbantásoknak 16 halálos áldozata van.
A CIA hivatalos felhatalmazást kapott rá, hogy elfogja, vagy megölje a jemeni származású, amerikai állampolgárságú Anwar al-Awlaki imámot, aki a szervezet egyik vezetője és fő toborzója az angolul beszélő országokban.
Vadászgépek kísértek egy utasszállítót
Két amerikai F-16-os vadászgép kísért be péntek délután a New York-i JFK repülőtérre egy Dubajból érkező utasszállító repülőgépet. Az FBI közlése szerint az Emirates légitársaság repülőgépen Jemenből érkező csomag van. A repülőgépet New Yorkban szövetségi ügynökök várták.
Az aggodalom oka az, hogy a repülőgép tegnap eredetileg a jemeni fővárosból, Szanaából indult. Miközben a gép a New York-i repülőtér felé közeledett, a dubaji hatóságok közölték, hogy egy Amerikába küldött, de gyanúsnak talált, és ezért még Dubajban lefoglalt csomagban robbanóanyag nyomait fedezték fel.