Jemeni diáklányt tartóztattak le a bombák miatt

Egy fiatal jemeni lányt gyanúsítanak azzal, hogy ő adta fel a chicagói zsinagógáknak címzett, robbanóanyagot tartalmazó csomagokat. A nő ügyvédje szerint védencét, aki nem volt semmilyen vallási vagy politikai csoport tagja, csak kihasználhatták.

Egy egészségügyi tanulmányokat folytató jemeni diáklányt tartóztattak le szombaton azzal a két bombával kapcsolatban, amelyekre csomagküldő szolgálatok teherszállító repülőin bukkantak Dubajban és Nagy-Britanniában. A lányt azzal vádolják, hogy ő adta fel a két nyomtatóhoz való tintatartó kazettába rejtett robbanószerkezetet.

A fiatal nőt a szállítócégeknél hagyott telefonszám alapján fogták el a jemeni fővárosban. A diáklány anyját is őrizetbe vették, de ő állítólag nem gyanúsított az ügyben. A brit kormányfő szerint a náluk megtalált szerkezet úgy alakították ki, hogy az Egyesült Államokba tartó teherszállító gépen robbanjon fel. Mindkét csomagot Chicago környéki zsinagógáknak címezték.

A Sanaaban letartóztatott fiatal nő ügyvédje szerint védencét kihasználták. "Az ismerősei azt mondták nekem, hogy csendes lány, aki nem volt semmilyen vallási vagy politikai csoport tagja. Szerintem ő csak egy áldozat. Semmi értelme nincs annak, hogy valaki, aki részt vesz egy ilyen akcióban, az megadja személyi adatait és telefonszámát", mondta Abdel Rahman Burman ügyvéd a Reuters hírügynökségnek.

A jemeni hatóságoknak az Egyesült Államok és az Egyesült Arab Emirátusok szakértői is segítettek a gyanúsított elfogásában, mondta a jemeni elnök. Ali Abdullah Saleh közölte, hazája eltökélt az Al-Kaida nemzetközi terrorszervezet elleni harcban, és ehhez szívesen veszi szövetségesei segítségét, de azt nem akarja, hogy az országba külföldiek érkezzenek a terroristákat "levadászni". Az al-Kaida Arab-félszigeten tevékenykedő szárnyának Jemen déli részén van a központja.

Az amerikai hatóságok szerint az aprólékosan kidolgozott bombák arra utalnak, hogy a merényletet az al-Kaida tervelte ki. A New York Times által idézett szakértő szerint csak "profik" készíthették a robbanószerkezeteket. "Úgy rakták össze, hogy a biztonsági ellenőrzésen egyetlen része sem kelthetett gyanút", mondta a szakértő. Ezt a teóriát erősíti az is, hogy a bombákban talált robbanóanyagot (pentaerythritol tetranitrate) gyakran használja merényleteknél az al-Kaida arab-félszigeti szárnya. Egy, a CNN-nek nyilatkozó amerikai kormányzati képviselő szerint a bombát ugyanaz vagy ugyanazok gyárthatták, akik a tavaly karácsonykor egy Amszterdamból az Egyesült Államokba tartó repülőn merényletre készülő nigériai férfi alsónadrágjába rejtett robbanószerkezetet készítették.

A New York Times, a Washington Post és a Reuters hírügynökség is arról számolt be, hogy az amerikai hatóságok a figyelmüket egy szaúdi bombakészítőre, Ibrahim Hassan al-Asarira irányítják. Őt tartják az al-kaida egyik vezető alakjának az Arab-félszigeten, és a gyanú szerint ő szervezte az öngyilkos merényletet tavaly a szaúdi Mohammed bin Najef herceg ellen, aki túlélte a támadást. A robbantó, al-Asari fivére ugyanolyan robbanóanyagot használt, mint amilyet a csomagokban találtak, írja a BBC.

Egy chicagói zsinagóga rabbija közben a Wall Street Journalnak azt nyilatkozta, hogy közössége internetes oldalát néhány nappal ezelőtt 83-szor látogatta meg valaki Egyiptomból. Michael Zedek rabbi egyébként biztonsági forrásokból úgy értesült, hogy nem kettő, hanem összesen négy bombát címeztek az amerikai nagyváros zsinagógáinak.

A jemeni hatóságok szombaton bezárták annak a két csomagszállító szolgálatnak az irodáit, amelyek gépein a bombákat találták. A UPS és a FedEx egyébként már pénteken felfüggesztette tevékenységét Jemenben. Nagy-Britannia és Németország bejelentette, hogy az arab-félszigeti országból nem fogadnak csomagokat.

A teherszállító repülőkre eddig kevésbé szigorú biztonsági előírások vonatkoztak, mint az utasszállító járatokra. Egy, a BBC-nek nyilatkozó amerikai légügyi biztonsági szakértő szerint ez most valószínűleg meg fog változni. A német DHL, amerikai kérésre már szigorított is az ellenőrzéseken, mondta a német közlekedési miniszter.