Ezrek menekültek el az erőszak miatt Elefántcsontpartról

2010.12.25. 23:30 Módosítva: 2010.12.26. 00:52
Közel 14 ezer ember menekült Elefántcsontpartról Libéria keleti részébe az elnökválasztás utáni kitört erőszakcselekmények miatt az ENSZ szerint.

Az ENSZ szóvívője szerint összesen nagyjából 30 ezer menekültre számítanak a régióból, legtöbbjük a nemzetközi szinten is elismert új elnök, Alassane Ouattara támogatója.

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) arra figyelmeztetett, hogy a libériai kormány és a segélyszervezetek erőfeszítései ellenére a menekültek fogytán vannak az élelemnek.

Az UNHCR aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy egyes jelentések szerint egy észak-elefántcsontparti fegyveres szervezet tagjai a menekülteket nem engedik át a határon, ezért ők kénytelenek 80 kilométeres kerülőt megtenni, hogy bejuthassanak Libériába.

A menekültek nagyrésze a nyugati falvakból érkezik, és sokan napokat gyalogolnak csak azért, hogy elhagyhassák az erőszak sújtotta területeket.

A szervezet adatai szerint a november 28-i elnökválasztások után kitört erőszakcselekményekben a nyugat-afrikai országban mintegy kétszáz ember vesztette életét, és fennáll annak a veszélye, hogy a nyolc évvel ezelőttihez hasonló polgárháború robban ki, ami megingatja az egész nyugat-afrikai régiót.

Eközben három nyugat-afrikai ország - Benin, Sierra Leone és Cape Verde - elnöke is bejelentette, kedden Elefántcsontpartra indulnak, hogy személyesen szorgalmazzák a leváltott vezető, Laurent Gbagbo távozását - mondta el az Elefántcsontparttól két országnyira, keletre elhelyezkedő Benin külügyminisztere.

Gbagbo eddig minden, a  lelépésére vonatkozó kérést visszautasított, arra hivatkozva, hogy országa északi területein választási csalást sejt. Legyőzője, Ouattara viszont arra szólította fel a fegyveres erőket, hogy védjék meg a civil lakosságot "a külföldi zsoldosok" támadásaitól, és az országba hívta a Nemzetközi Büntetőbíróság nyomozóit is.

Ouattara és kabinete jelenleg Abidjan egyik hoteljében rendezkedtek be, ahol ENSZ csapatok védik őket. A volt elnök viszont arra szólítja fel a francia és ENSZ csapatokat, hogy hagyják el az országot, vagy lázadónak minősíti őket. Az ENSZ, aki 10 ezer békefenntartóval képviselteti magát az országban, visszautasította a felhívást.

Az elnökválasztás után a hivatalban lévő elnök, Laurent Gbagbo és kihívója, az ellenzéki Alassane Ouattara is győztesnek nyilvánította magát. Az ENSZ, az EU és az Afrikai Unió is elismerte Ouattara győzelmét, de Gbagbo nem hajlandó átadni a hatalmat. A két politikus szembenállása erőszakot szült a világ legnagyobb kakaótermelő országában, Elefántcsontparton.