224 nap után besokalltak a belgák
Több mint harmincezer ember vonult utcára vasárnap Brüsszelben, hogy tiltakozzon a már 224. napja húzódó kormányalakítási tárgyalások miatt, a tavaly júniusi választások óta csak ügyvezető kormánya van az országnak.
A több sugárutat is teljesen megtöltő tömeg szégyenmenetnek nevezte tiltakozását az ország egységét, de egyben már gazdasági helyzetét is veszélyeztető válság miatt, egyben a mielőbbi kormányalakítást követelték. A megmozdulást öt diák szervezte főként az interneten keresztül, írja a Libération.
A résztvevők között éppúgy voltak vallonok, mint flamandok, ezzel is tiltakozva a politikai megosztottság ellen. Sokan "Szégyen!" feliratú plakátokkal, mások "Szakállat Belgiumnak" szlogennel vonultak, ezzel is utalva A tökös, a török, az őr meg a nő című film sztárjának, Benoît Poelvoorde felhívására, aki mindenkit arra bíztatott, hogy a kormány megalakulásáig ne borotválkozzon.
Ez volt az első alkalom, hogy a belgák tömegei fejezték ki nyilvánosan nemtetszésüket, eddig meglepően békésen viselték a nem túl pozitív rekord megdöntését.
2010 júniusában előrehozott választást kellett tartani, amelyen a függetlenségpárti Bart De Wever Új Flamand Szövetsége (N-VA) lett Flandria és az ország legerősebb pártja, és rögtön előtérbe került az esetleges szétszakadás. Október elején azonban megszakadt az egyezkedés, miután Bart De Wever a frankofón pártok szerint elfogadhatatlan autonómiát követelt.
A köztársasági elnök szerepét betöltő II. Albert király egy közvetítőt nevezett ki, hogy kompromisszumos javaslat kidolgozásával segítsen újból asztalhoz ültetni a tárgyalásokba bevont négy flamand és három vallon pártot, javaslatát azonban elutasította az N-VA. Ezzel egyelőre még csak a tárgyalóasztalhoz sem tudtak visszaülni a pártok.