További Külföld cikkek
- Matteo Salvini odaszúrt egyet az Európai Bizottságnak
- Kiderült, miért omlott le a tragédiát okozó előtető az újvidéki állomáson
- A libanoni tűzszünet semmit nem old meg, csak elodázza a közel-keleti válságot
- FBI: Bombatámadással fenyegették meg Donald Trump kabinetjelöltjeit
- Véget ért Marine Le Pen tárgyalása, de csak márciusban derül ki, indulhat-e a következő elnökválasztáson
Szemtanúk elmondása szerint az ellenzékiek hétfő délután egy széles sugárúton tartottak a Teherán központjában található Azadi (Szabadság) tér felé, amely a tüntetők egyik hagyományos gyülekezési helyének számít. A helyszínre több száz rendőrt vezényeltek. Korábbi jelentések szerint nem került sor összecsapásokra, később azonban szemtanúk már arról számoltak be, hogy a biztonsági erők könnygázzal próbálják feloszlatni a tömeget, más hírek szerint festékpatronnal is lőttek rájuk.
"Ezrek gyülekeznek... nem skandálnak szlogeneket....A biztonsági erők könnygázt vetettek be, hogy feloszlassák a tömeget a Huszein imám tér közelében" – mondta el az egyik szemtanú. A BBC tudósítói szerint viszont a városban káosz van, a hatósági tilalom ellenére több ezren eljutottak a belvárosba, ahol azt kiáltozzák, hogy "halál a diktátorokra!" Az ország más részein is gyűléseket tartottak az ellenzékiek, Iszfahán városában szemtanúk szerint több százan vonultak utcára.
Mir Hoszein Muszavi és Mehdi Karubi ellenzéki vezetők egy héttel ezelőtt kértek engedélyt a tunéziai és az egyiptomi felkelést támogató hétfői gyűlésekre, de a hatóságok betiltottak minden demonstrációt, attól tartva, hogy kormányellenes megmozdulásba csap át a szimpátiatüntetés. Ennek ellenére Muszavi honlapja, a Kaleme.com és Karubié, a Sahamnews.org hétfő délutánra tüntetésre hívott a fővárosban különböző ellenzéki csoportokat.
A Kaleme.com tájékoztatása szerint Muszavi minden vonalas és mobiltelefonja ki van kapcsolva vasárnap óta. Hétfő reggel pedig rendőrautók állták el a házához vezető zsákutcát. Múlt csütörtök óta lényegében házi őrizetben van a másik ellenzéki vezér, Mehdi Karubi volt parlamenti elnök is.
A BBC tudósítói szerint estére feloszlatták a tömeget, és kikapcsolták az áramszolgáltatást, elérhetetlenné tették az internetet és zavarták a műholdas hírcsatornákat. A megmozdulás során egy embert lelőttek – jelentette a félhivatalos Fars hírügynökség, a tüntetés szervezőit téve felelőssé az illető haláláért.
Az iráni vezetés hivatalosan álláspontja szerint támogatja az egyiptomi tüntetőket, a teheráni tüntetéseket ugyanakkor a két ellenzéki vezető politikai lépésének tartja. A reformista ellenzék 2009 decemberében vonult utoljára utcára, akkor nyolcan vesztették életüket a biztonsági erőkkel vívott összecsapásokban.