Ezrek várják a tüntetésben meghaltak temetését a Bahreini királyságban
További Külföld cikkek
- Fosztogatás és gyújtogatás borzolja tovább a kedélyeket a tragikus Los Angeles-i tűzvészben
- Erőszakos tüntetések törtek ki Kínában, miután rejtélyes körülmények között meghalt egy diák
- Az Egyesült Államok három korábbi elnöke is részt vett Jimmy Carter gyászszertartásán
- Donald Trump: Putyin elnök találkozni akar
- Liz Truss nekiment a brit kormányfőnek, jogi lépésekkel fenyegeti
Zászlókat lobogtatva és kormányellenes szlogeneket skandálva várakoznak a gyászolók a csütörtöki tüntetésben elhunyt áldozatok temetésére. Eddig négy ember halt meg és százak sérültek meg amikor a biztonsági erők megtisztították a Pearl Square-t a demonstrálóktól, egyesek pedig egyenesen arról beszélnek: készek meghalni a változásért - írja a BBC.
Az országban betiltották a nyilvános gyülekezéseket, a fővárosban, Manamában tankok állomásoznak a stratégiai pontokon, a katonák pedig azt a parancsot kapták: mindent meg kell tegyenek a közbiztonság megőrzéséért.
A BBC tudósítója arról számolt be, hogy az öt halott közül kettőnek már megtartották a temetését. Egyikük egy ötvenes éveiben járó férfi volt, másikuk egy húsz év körüli férfi. Mindkét temetést a főváros üzleti negyedétől nem messze, egy szegénynegyedben tartották.
A két koporsót a fehér-piros bahreini zászlóba burkolták és autók tetejére téve lassan végighajtottak velük a város utcáin.
A tömeg reggel óta egyre nő, "Vizsgálatot a gengszterbandák ügyében!" és "Igazságot, szabadságot és alkotmányos monarchiát!" jelszavakat skandálnak. Néhányan már a királyi család lemondatásáról beszélnek.
"Először azt kértük, hogy a miniszterelnök mondjon le, de most már az a kérésünk, hogy a királyi család távozzon" - mondta a Reuters hírügynökség tudósítójának Ahmed Makki Abu Taki, az egyik áldozat testvére. A ceremóniára váró férfiak közül egyébként többen is azt mondták: hajlandóak lennének életüket áldozni a változásért.
"Itt erőszak lesz, itt összecsapások lesznek" - mondta egy tüntető a BBC-nek péntek reggel. "Az országunk jelenleg egy nagyon sötét alagútban halad - tette hozzá a férfi, aki félti saját biztonságát. Ha a hatóságok tudnák a nevemet, elveszthetném az állásomat, de még az életemet is."
A nyugati államok arra kérik a Perzsa-öbölben található kis szigetországot, hogy mutasson önmérsékletet a tüntetőkkel történő egyeztetésekben, és hajtson végre reformokat
Az 1971-es, Egyesült Királyságtól való elszakadása óta a szunnita elit és a shíták közti nyomás gyakran okoz nyugtalanságot a civilek közt, a shíták ugyanis úgy érzik, marginalizálják és elnyomják őket.
Washington eközben a tudósítók szerint egyre növekvő aggodalommal nézi a Közel-Keleten terjedő tüntetés- és erőszakhullámot, fenyegetve érzi ugyanis helyi érdekeit, mivel az alig egymillió lakosú bahreini királyság ad otthont az USA Haditengerészet ötödik hajóhadának, ráadásul a sziget nagyon közel van az Egyesült Államok másik helyi szövetségeséhez, Szaud Arábiához is.