Legalább 20 halálos áldozata van a daraai tüntetéseknek. Az Al-Dzsazíra úgy tudja, a biztonsági erők az u8tán nyitottak tüzet a tüntetőkre, hogy azok megpróbálták felgyújtani a jelenlegi elnök, Basír Asszad apjának bronzszobrát.
Egy szemtanú szerint a tüntetés teljesen békés volt, az összegyűltek csak szabadságot és a korrupció felszámolását követelték.
Az egyiptomi belügyminiszter, Mahmud Vagdi szerdán amnesztiát hirdetett az összes, a Sinai-félszigeten bebörtönzött politikai és egyéb fogolynak. A fészigeten jellemzően beduinokat tartottak fogva, ami állandó feszültséget okozott a helyi beduin lakosság és Mubarak rezsime között. (BBC)
A Reuters jelentése szerint 150 kormánypárti tüntető gyűlt össze Tripoli főterén, a zöld téren, ahol líbiai zászlókkal és Kadhafi-portrékkal demonstrálnak a vezér mellett.
Több orosz is Líbiában rekedt, egyikük a Rosszija 24 hírtévének nyilatkozva beszámolt a tripoli reptéren uralkodó embertelen állapotokról. A városból több ezer külföldi próbál elmenekülni, a reptér előtti betonon ezrek várakoznak. "nincs fűtés, nincs étel, nincs víz, nincs vécé" - nyilatkozta a Tripoliban rekedt orosz. (BBC)
Miközben az ország uralkodója a szomszédos Szaúd-Arábiába látogatott, hogy találkozzon a szerdán hazatért szaúdi királlyal, többezer tüntető vonult az utcákra Bahreinban. A BBC jelentése szerint továbbra is reformokat követelnek.
A kínai állami hírügynökség jelentése szerint 2900 kínait menekítenek ki Tripoli környékéről. A kínaiakat harminc busszal szállítják át Tunéziába, Girba üdülővárosba. (BBC)
Líbia történelmileg megosztott ország, három nagy régiója hagyományosan rivalizál. A Sabab ifjúsági mozgalom beszámolói szerint a lázadás mégis összehozta az embereket. Bengáziban a lázadók azt tervezik, hogyan tudnának segíteni a tripoli tüntetőkön, míg Tripoli Faslum negyedében a tüntetők azt skandálták, hogy "vérünkkel és lelkünkkel is megvédjük Bengázit".
Továbbra sem teljesen tisztázott, milyen körülmények között dezertált két líbiai repülő. A Malta Independent című máltai újság beszámolója szerint a két ezredes egy nagyobb formációban repült, hogy a parancsnak megfelelően bombázza Bengázit, de abortálták a küldetést, és az utánégetőket bekapcsolva Máltára szöktek. A gépek rakétákkal voltak felszerelve. A két tiszt korábban azt állította, látták, hogy a többi gép bombázta a várost. A Sabab ifjúsági mozgalom ugyanakkor szerdán pontosította korábbi beszámolóit, legfrissebb értesüléseik szerint nem bombázták Bengázit. A Sabab jelentése szerint ráadásul csak két gép szállt el a város felett.
Megelőzendő a zavargások átterjedését országára, a hónapok óta tartó külföldi gyógykezelésből hazatérő király bejelentette, hogy tízmilliárd dollárt, (~2 billió forintot) utal a nemzeti fejlesztési alapba, amely házépítési, üzleti vagy házassági támogatást nyújt a szaúdiaknak. Bejelentette továbbá, hogy a jövőben a munkanélküliek egy évig állami támogatást kapnak. Eddig nem volt különösebb jele, hogy a lázongás átterjedne Szaúd-Arábiába, a tüntetéseket szervező Facebook-csoporthoz ötszáznál is kevesebben csatlakoztak. A csoport március 11-re hirdette meg a "harag napját".
"Azonnali és határozott szankciókat" javasol Líbia ellen Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnök. Szerinte bíróság elé állíthatnák a felelősöket és beutazási tilalmat rendelhetnének el a líbiai vezetők ellen, akiknek a vagyonát is befagyaszthatnák. Franciaország lassan reagált az egykori gyarmatán, Tunéziában kirobbant zavargásokra, Líbia esetén az élre tör, jegyezte meg a Guardian.
A Guardian beszélt Tripoli egyik előkelő hoteljének neve elhallgatását kérő igazgatójával. Az igazgató szerint keddről szerdára virradóra "sokat lövöldöztek szerte a városban, hosszú ideig", de szerdára lecsillapodtak a kedélyek. A nyugalom ellenére a külföldi vendégek menekülnek a városból.
Elsőként a New York Times két fotóriportere, Ed Ou és Scott Nelson érkeztek meg Líbiába, Első képriportjukat itt láthatják.
A Guardian tudósítója úgy értesült, hogy a bengázi lázadást katonatisztek és ügyvédek vezették. Beszámolója szerint Bengázi lakossága nagyon megkönnyebbült, hogy külföldi újságírók érkeztek a városba, a nemzetközi figyelem védelmet jelenthet.
Pontosította vasárnap-hétfői beszámolóit a Sabab ifjúsági mozgalom. Mint írták, most, hogy újra sikerült kapcsolatba lépniük bengázi forrásaikkal, nyilvánvalóvá vállt, hogy tévesek voltak a légitámadásról szóló beszámolók. A repülők ugyan elhúztak a tüntetők feje felett, de nem nyitottak tüzet a tüntetőkre - akiket akkor amúgy folyamatosan tűz alatt tartottak a szárazföldi alakulatok. Ugyanakkor tény, hogy Kadhafi elrendelte a város bombázását, hajókkal is lövette volna a tüntetőket, de a támadásra odarendelt két repülő és két hajó dezertált és Máltára szökött.
A Guardian tudósítójának egy ghánai és egy "afrikai" zsoldossal "parádéztak" a bengázi rendőrőrsön. A zsoldosok saját bevallásuk szerint kilenc napja, azaz február 14-én érkeztek a városba.
Franco Frattini olasz külügyminiszter szerint Líbia teljes keleti része, a Cyrenaica néven ismert régió egésze a lázadók ellenőrzése alatt van, Kadhafi hatalma nem érvényesül. Cyrenaicában van az ország második legnagyobb városa, Bengázi, valamint al-Bajda, Tobruk és Darnah. A régió 790 ezer négyzetkilométer területű, Magyarországnál nyolcszorosa.
Az al-Arabíja hírtelevízió jelentése szerint Rijádban leszállt a hónapok óta tartó külföldi gyógykezelés után hazatérő kírály gépe.
A katari al-Arab napilap értesülései szerint az egyiptomi hadsereg értesítette a líbiai vezetést, hogy állampolgárai védelmében kész beavatkozni Líbiában. Az országban másfél millió egyiptomi állampolgár él. (Szultan al-Kaszemi)
A líbiai légierő egyik őrnagya szerint február 14-én, amikor a fiatalok már szervezték első, február 17-i tüntetésüket, 4000 afrikai zsoldos érkezett Bengáziba. "Ezért is álltunk át" - nyilatkozta a Guardian helyszíni tudósítójának.
A francia köztársasági elnök, Nicolas Sarkozy diplomáciai főtanácsadója, David Levitte szerint az EU fontolgathatná a szankciók bevezetését Líbiával szemben. (Reuters)
Egy Tripoliban rekedt brit állampolgár szerint folyamatosan és gyors ütemben romlik a helyzet Tripoliban. "Minden bezár, mindenki menekül. Ha nem jutunk ki ezzel az autóval a reptérre, akkor ittragadunk, mert kifogy a benzinünk" - írta. Vasárnap éjszaka még a Tripolihoz közeli al-Kumszban voltak. "Nagyon hamar gusztustalanra fordult a helyzet. Folyamatosan lőttek és gyujtogattak. A szállodában leeresztették a redőnyöket, lekapcsolták az áramot, és azt mondták, hasaljunk le a földre" - írta. Hétfőn elmenekültek a városból, azóta egy külvárosi hotelban húzták meg magukat Tripoliban. (Guardian)
Franco Frattini olasz külügyminiszter szerint elképzelhető, hogy már az ezret is elérte a líbiai erőszakhullám áldozatainak a száma. "Úgy hisszük, az ezres becslés hiteles" - nyilatkozta a Reuters hírügynökségnek. Olaszországnak kifejezetten szoros a kapcsolata egykori gyarmatával, Berlusconi Mubarak személyes jóbarátja. (Guardian)
A Guardian helyszíni tudósítója szerint a bengázi rendőrség épületében gyűjtik a lázadók a hadsereg barakjaiból összegyűjtött fegyvereket. Az emeleten pedig jelenleg három afrikai zsoldos kihallgatása zajlik. A Sabab ifjúsági mozgalom hétfőn azt jelentette, hogy az elfogott zsoldosokat bíróság elé kívánják állítani.
Marton Chulov, a Guardian helyszíni tudósítója szerint a Tahrír téri minta alapján Bengáziban is sátorvárost épít az ellenzék, tömegdemonstráció szerveződik Kadhafi ellen. A kifosztott kormányzati épületek ablakaiban felakasztott Kadhafi-bábok lengedeznek.
A volt brit külügyminiszter és balkáni béketárgyaló, Lord David Owen szerint Kadhafi elnök tömegpusztító fegyvereket is bevethet a lázadás leverésére, ezért szerinte repüléstilalmi zónát kéne létrehozni az ország felett. A nemzetközi jogi gyakorlatban már van rá precedens, hogy egy konfliktusövezetben repüléstilalmi zónát hozzanak létre, így volt ez Irakban 1991-ben és Boszniában 1995-ben. (MTI)
Olaszország olajfogyasztásának 27 százaléka Líbiából származik, az országban olasz nagyvállalatoknak több tízmilliárd dollárnyi befektetése van. Igaz, amerikai és brit olajcégek ennél is több pénzt, százmilliárdokat bukhatnak az afrikai kontinens olajban leggazdagabb államának válságával.
A Guardian tudósítója is megérkezett a felkelők kezére került Bengáziba. Első jelentései szerint a város elhagyatottnak tűnik, a boltok zárva, a kórházak tele vannak. Az utcákon sok a töltényhüvely, a házakon látszik, hogy a líbiai hadsereg szinte célzás nélkül lőtt mindenre, légvédelmi gépágyúkkal is.
Egyre több külföldi jut be Líbiába Egyiptomból. A BBC kariói tudósítója, Jon Leyne szerint a felszabadított keleti országrészben hatalmas ünneplések voltak, a környéket az ellenzéki milíciák ellenőrzik. Az ünneplők ugyanakkor tartanak attól, hogy Kadhafi bukása előtt még "szörnyű bosszút áll" rajtuk.
"Vasárnap lemondtam a Kadhafi alapítványban betöltött posztomról, így tiltakozva az erőszak ellen" - közölte a Reuters hírügynökségnek küldött sms-ében Juszef Szavani, Szaif al-Kadhafi egyik legfőbb tanácsadója. Moamer Kadhafi keddi tévébeszédében fiát, Szaifot jelölte ki a tervezett, de nem részletezett reformok végrehajtójának. (Guardian)