A megbízható forrásnak számító Human Rights Watch nemzetközi jogvédő szervezet tájékoztatása szerint csütrötökön legalább kéttucatnyian vesztették életüket Líbiában a tüntetők és a kormány rendfenntartói között kitört összecsapásokban. Hivatalosan csak öt áldozatot ismertek el, de a szemtanúk beszámolói alapján még a 24 halottnál is több áldozata lehetett az összecsapásoknak. Bengáziban és al-Bajdában voltak a leghevesebb tüntetések, a fővárosban, Tripoliban egyelőre még csak a rezsim szervezett hívei szolidarítottak Kadafi elnökkel.
Jemeni orvosok tájékoztatása szerint az Abjan tartományban felrobbant lőszergyárnál már legalább 110 ember meghalt, jelentette a Reuters.
Fuád Mebazza, az ideiglenes tunéziai elnök új belügyminisztert nevezett ki, jelentette a TAP hírügynökség. (BBC)
Indulnak a külföldi újságírók a kormány által szervezett buszjáraton Miszratába, az út néhány óráig tarthat, nagyjából 40-50 újságíró van a buszon, jelentette Nic Robertson, a CNN tudósítója a Twitteren.
A líbiai állami tévé is tagadta, hogy a felkelők már bejutottak volna Szirtébe. A tévé szerint árulók egy kis csoportja állította csak, hogy fegyveres csapatok érkeztek a városba. (BBC)
Jelenleg Szirtétől, Kadhafi szülővárosától 80 kilométerre keletre húzódik a frontvonal, jelentette Adam Gabbatt, a Guardian helyszíni tudósítója. A nemzetközi erők próbálják meggyengíteni Kadhafi védelmét, de a városnál megerősítették állásaikat a kormányerők, ezért napok óta először tudták komolyabban feltartóztatni a felkelők előrenyomulását. Gabbatt szerint Szirte eleste újabb fordulópont lehet, ha a koalíciós erők továbbra is előbombáznak a nyugat felé nyomuló felkelőknek, akkor azok elérhetnek Miszratáig, majd akár Tripoliig is.
Anyja szerint nem engedték el a hatóságok azt a líbiai asszonyt, aki még szombaton állította, hogy Kadhafi több katonája két napig fogvatartotta és megerőszakolta. Családja szerint a nő még mindig kadhafi Bab al-Azizíja bázisán van. Ezzel szemben a kormány hivatalosan azt állította, hogy a nőt már elengedték, öt katonát pedig őrizetbe vettek az ügyben. (al-Dzsazíra)
A felkelők egyik szóvivője azt mondta a Reutersnek, hogy Miszrata, a felkelők legfontosabb nyugati városának egyes részei már Kadhafi erőinek kezében vannak.
A jemeni hatóságok szerint már 78 áldozata van az egyik lőszergyárban történt robbanásnak a déli Abjan tartományban. Huszonheten súlyos sérüléseket szenvedtek. (AP)
Hoszni Mubarak volt elnök és családja nem hagyhatják el Egyiptomot, házi őrizetben vannak, jelentette ki az országot vezető katonai tanács. Tagadták azokat a híreket, hogy Mubarak már Szaúd-Arábiában lenne. (BBC)
A NATO átvette a Líbia fölötti légtérzár betartatásának feladatát, erősítette meg a műveletek irányításával megbízott tábornok a nápolyi főparancsnokságon. (AFP)
Legalább hetvenen meghaltak, százan pedig megsérültek egy dél-jemeni fegyver- és lőszergyárban bekövetkezett robbanásban hétfőn.
Deraában a biztonsági erők tüzet nyitottak a tüntetőkre, akik a szükségállapot felfüggesztését követelték, írja a BBC. Aszad elnök nem sokkal korábban azt mondta, két napon belül fontos bejelentést tesz majd, ami kielégíti majd a tüntetők igényeit.
A szeptemberre kiírt parlamenti választások előtt felfüggesztik az évtizedek óta érvényben lévő szükségállapotot Egyiptomban, jelentette be a hatalmat átmenetileg gyakorló Legfelsőbb Katonai Tanács. Az elnökválasztás időpontját ugyanakkor egyelőre nem határozták meg.
A lázadók egyik képviselője az al-Dzsazírának azt mondta, Kadhafi ismét Miszrátát bombázza. Ezt a várost érte talán a legtöbb csapás, mióta elindult a szövetségesek katonai akciója,
Az ellentmondásos információk után kezd világos lenni, mi történik Szirtében. A Telegraph szerint a lázadók nem jutottak be a városba, a kadhafista erők feltartóztatták őket, ezért visszavonultak Ben Dzsavád városig, 85 kilométerre Szirtétől. Bengáziból ugyanakkor érkezik az utánpótlás, így minden bizonnyal nemsokára újra támadni fognak.
Franciaország után már Katar is a Bengáziban működő Nemzeti Tanácsot ismeri el Líbia hivatalos képviselőjeként. (BBC)
Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök szerint Törökország részt vesz a légtérzárat betartató NATO-akcióban, de kizárta, hogy szárazföldi katonai akcióban is benne legyenek. "Egyetlen golyót sem fogunk líbiaiakra lőni" - mondta a miniszterelnök.
Továbbra sem egyértelmű, mi történt Kadhafi szülővárosában. Több ellenzéki forrás arról ír, hogy már elfoglalták a várost, független beszámolók azonban ezt egyelőre nem erősítették meg, sőt, a Telegraph tudósítója szerint egyelőre Kadhafi híveivel van tele az utca.
Kadhafi megpróbált diplomáciai és katonai segítséget szerezni különféle afrikai vezetőktől, de nem járt sok sikerrel, írja a Financial Times. Végigtelefonálta a potenciális szövetségeseket, ígért és fenyegetőzött, de nem igazán akartak melléállni, pedig korábban ő volt az Afrikai Unió egyik leginkább bőkezű támogatója. Yoweri Museveni ugandai elnök például arrogánsnak nevezte Kadhait és befagyasztotta az országában lévő líbiai vagyont.
A Telegraph szerint az internetet is lekapcsolták Tripoliban. Erre Kadhafinak szüksége is lehet, ha tervez még néhány olyan húzást, mint a hétvégi, amikor a kormányzati megszorítások ellen szervezett londoni tüntetést háborúellenes demonstrációnak állította be.
A BBC helyszíni tudósítója szerint kezd hiánycikké válni az élelmiszer a fővárosban. Az emberek hosszú sorokban állnak kenyérért.
Rasz Lanufban és Bregában a felkelők újra teljes gőzzel beindítanák az olajtermelést. A két város a napi másfél millió hordós olajexport jelentős részét biztosítja, a lázadások kezdete óta ugyanakkor legfeljebb napi százezret termelnek, mert a külföldi munkások és a szakemberek is elmenekültek.
Hétfő reggel ez az állás Líbiában:
- A legfontosabb front Kadhafi szülővárosánál, Szirténél húzódik. A szövetségesek légitámadásainak segítségével az ellenállók egyes hírek már elfoglalták a várost, más források szerint ez még nem történt meg.Ha Szirte elesik, a következő lépés Miszráta lehet.
- A lázadók az előrenyomulás során elfoglaltak több fontos olajkikötőt, így Bregát, Rasz Lanufot és Bin Dzsavádot is.
- Kedden a NATO átveszi az irányítást a légtérzár betartatása felett. Közben Törökország már a fegyverszünetben vállalna szerepet.
Egymásnak ellentmondó információk jelentek meg Szirte sorsáról. Bár a lázadók szóvivője korábban még arról beszélt, hogy a várost bevették, egy ott tartózkodó, a Reuters-szel kapcsolatban álló újságíró szerint még a kormánycsapatok ellenőrzik. (BBC)
Kilenc nagy erejű robbanást lehetett hallani Szirtében, jelentette az AFP tudósítója. Egyelőre nem tudni, kik robbantottak.
A lázadók egyik szóvivője szerint Kadhafi szülővárosát, Szirtét is bevették hétfőre virradóra. A hírt független források nem erősítették meg. Az ellenzéki nemzeti tanács szóvivője elmondta: a fegyveresek nem ütköztek különösebb ellenállásba. Szemtanúk szerint egy katonai járművekből álló konvoj Tripoli irányába elhagyta a várost. (al-Dzsazíra)
A koalíciós erők harci gépei Kadhafi szülővárosát, Szirtét bombázták. A líbiai kormány szóvivője szerint az akcióban három civil vesztette életét. Vasárnap késő este Tripoliból is nagy erejű robbanások hallatszottak. (BBC)
Nehéz eldönteni, hogy Kadhafi katonái menekülnek ilyen gyorsan, vagy az ellenállók törnek előre feltartóztathatatlanul. Mindenesetre ritka sikeres napot zártak a felkelők, a tengerparton előretörve az olaj miatt fontos városokat foglaltak el, és a diktátor szülővárosát, Szirtet is elérhet a frontvonal.
Legalább hat nagyobb robbanás rázta meg a líbiai fővárost vasárnap este szemtanúk szerint, annak jeleként, hogy a nyugati koalíciós erők felújították a légicsapásokat Tripolira. A robbanásokat követően líbiai légvédelemi ágyuk tüzét lehetett hallani a beszámoló szerint. Szirtben Moammer Kadhafi líbiai vezető szülővárosában - két nagyobb robbanás volt, de szemtanúk szerint azt egyelőre nem lehetett megállapítani, hogy magában a városban, vagy annak közelében.