Fordulat az arab világban

2011.03.24. 10:19

Fontosabb részletek
  • A szövetségesek légicsapásait kihasználva intenzív ellentámadásba kezdtek a felkelők. Rasz Lanuf, Bin Dzsavád és Brega városát már visszafoglalták, a harcok folytatódnak.
  • A NATO kedden veszi át a repüléstilalmi övezet betartatásának irányítását.
  • Szíriában komoly tüntetések kezdődtek több városban, a deraai vérengzés után Latakiában 12-en haltak meg.
  • Jemenben és Jordániában is egyre forróbb a helyzet. Előbbi a polgárháború közelébe jutott, utóbbiban egy tüntető halála korbácsolta fel végleg a kedélyeket, akit a rendőrök vertek halálra.

új hír érkezett, kattintson a megtekintéshez!
  • Amerika és az EU után Tunézia is befagyasztotta a Kadhafi-klánnak az országban található pénzeit, mondta egy névtelenséget kérő tunéziai kormányzati forrás a Reuters hírügynökségnek.

  • Kadhafi csapatai ismét lövik Miszráta városát, ahonnét tegnap olyan hírek is érkeztek, hogy a nyugati légicsapásoknak köszönhetően sikerült visszaverni a kormányerőket. Most a BBC helyszíni forrásoktól úgy tudja, Kadhafiék ismét támadnak, a városban pedig egyre tragikusabb a helyzet. Elfogyott a gyógyszer, a kórházak tele vannak áldozatokkal, az emberek pedig kénytelenek esővizet inni, mert nincs más.

  • A líbiai katonai beavatkozás napokig vagy hetekig tarthat, de semmiképpen sem hónapokig, mondta a Reuters hírügynökségnek Alain Juppé francia külügyminiszter. Juppé arról is beszélt, hogy az arab világon végigsöprő változások megállíthatatlanok, és a nép követeléseit teljesíteni kell mindenhol, még Szaúd-Arábiában is.

  • Musztafa Gerainival, a felkelők egyik vezetőjével készített interjút Bengáziban a BBC. Geraini szerint Kadhafi egyszerűen futóbolond, aki "az utolsó emberig el akarja pusztítani a líbiaiakat".

    Geraini, aki eredetileg egyébként építőmunkás, azt is elmondta, a felkelőknek 17 000 katonája van, de azt is elismerte, hogy ezek nagy része azért nem igazi katona. Sok köztük a civil, énektanárok, cukrászok, könyvelők és hasonlók. Geraini ugyanakkor visszautasította a vádat, hogy a felkelől "kaotikusan" múködnének, szerinte egyszerűen csak egy tanulási folyamatról van szó.

  • Péntek reggelre a világ kicsit megunhatta az arab forradalmakat. A BBC News hírtévében nem Líbia, nem Szíria és nem Jemen a vezető hír, hanem a japán atomreaktor körüli legújabb fejlemények.

  • A lázadóknak ezer képzett katonája van, jelentette ki az ellenzékiek pénzügyminisztere a New York Timesnak adott interjújában. Arról nem beszélt, hány önkéntes harcol kadhafi ellen. Az ellenzék eddig semmilyen katonai adatot nem közölt.

    Az országból évtiezedekkel ezelőtt emigrált Tarhuni Amerikában végzett egyetemet, és ott is tanít, és egy hónappal tért vissza hazájába. Azt mondja, a felkelőknek anyagi gondjai nincsenek, mivel renelkezésükre a Bengáziban és más lázadó városokban a központi bank pénze, valamint hitelt kapnak a nemzetközi közösségtől.

  • A koalíció addig folytatja a líbiai katonai célpontok elleni támadását, amíg szükséges, jelentette be Alain Juppe francia külügyminiszter. Juppe megismételte, hogy kizárólag katonai célpontokat bombáznak. (BBC)

  • A kormányerők egy megsemmisített tankja Zintannál.

  • A 6,4 milliós Líbiából 290 ezer ember menekült el a harcok kezdete óta, 600 ezer, az országban tartózkodó ember pedig azonnali humanitárius segítségre szorul. (Al-Dzsazíra)

  • A Kadhafi erői által napok óta szorongatott Misrata felkelői azt állították az al-Dzsazírának, hogy legutóbbi veszteségeik 14 halott és 23 sebesült.

    A szövetségesek légicsapásai után ugyanakkor kezd normalizálódni az élet a városban, egy hét után például kinyitott a pék.

  • Csütörtök hajnalban egy tripoli kórházba hívták az újságírókat, ahol 18 katona és civil elszenesedett holttestét mutatták meg nekik, akik a légicsapások áldozatai.

    Kadhafi már a légicsapások első napjaiban azt állította, hogy 64 civil halt meg a bombázásokban, a szövetségesek szeritn viszont nincsenek civil áldozatok.

    Ez az első alkalom, hogy a líbiai rezsim bemutatja az áldozatok holttesteit. (BBC)

  • Szerdáról csütörtökre virradó éjjel a szövetségesek folytatták Tripoli bombázását. A város északnyugati részéből hallatszott a bombázás döreje.

    Khaled Kaim külügyminiszter-helyettes elmondta, hogy Triploiban üzemanyagraktárt bombáztak, Bengázi és Misrata mellett pedig a kormányerőket. (BBC)

  • Csütörtökön újra találkoznak Brüsszelben a NATO tagállamainak képviselői, három nappal azután, hogy nem sikerült megegyezniük a hadműveletek irányításában. (BBC)

  • A francia védelmi miniszter azt nyilaktkozta, hogy "komoly problémát okoz a politikai irányítás kérdése". Bár hozzátette, hogy nincs kivagyiság az USA, Nagy-Britannia és Franciaország között.

  • A NATO egyetlen muzulmán tagállama hat hadihajót vezényel a líbiai partokhoz, a fegyverembargó ellenőrzését segítendő. (al-Dzsazíra)

  • Ian Black, a Guardian líbiai tudósítója úgy értesült, hogy Kadhafi megpróbálta lefizetni a legbefolyásosabb törzsek vezetőit, hogy maradjanak lojálisak hozzá.

    A legnagyobb, egymilliós Varfalla nevű törzs úgy tűnik, hogy békemenetet szervezne, a résztvevők olajággal a kezükben vonulnának nyugatról keletre, a felkelők kezén lévő Bengaziba.

    Kadhafi korábban már többször bíztatta híveit hasonló felvonulásra. Ugyanakkor eddig senki sem indult el.

    Tripoli és Bengazi között jó hosszú az út, ezer kilométer.

  • A líbiai állami tévé és más források szerint is a koalíciós erők bombázzák Tripolit.

  • Azsdabíja városánál az elmúlt napokban heves harcok folytak. Az este település keleti és nyugati oldalára is Kadhafi tankjai sorakoztak fel. (al-Arabija)

  • Az al-Arabija hírügynökség szerint bombatámadás érte Bab al-Aziza városrészt Tripoliban (ez egyszerre kormányzati negyed és Kadhafi rezidenciája is erre van).

  • Hillary Clinton amerikai külügyminiszter következőkre szólította fel a líbiai kormányt:

    rendeljen el tűzszünetet

    vonja vissza a katonákat a hadszíneterekről

    kezdje meg a hatalom átadását egy olyan erőnek, amihez nincs köze Kadhafinak

  • A főváros keleti részén ennyit számoltak össze helyiek. Minden bizonnyal a koalíció gépei bombáznak. (Reuters)

  • Az ostromlott ellenzéki város ellen újabb rohamot indítottak Kadhafi erői. Helyszíni beszámolók szerint tankok lüvik a várost.

    Előző éjjel az ostromlókat repülőről lőtték a koalíció erői, és ezért napközben csökkent a harc intenzitása. Estére úgy tűnik, hogy új erőre kaptak a támadók. (BBC)

  • A líbiai állami tévé szerint a fővárost újabb bombatámadás érte. A várostól 30 kilométerre egy katonai bázisnál is nagy robbanást hallottak. (AFP)

  • A Reuters értesülései szerint a NATO tagállamok nem tudtak megegyezni, hogy mi legyen a beavatkozás célja Líbiában. Ez is közrejátszik abban, hogy a szervezet nem veszi át a háború irányítását. Európai politikusok korábban arról beszéltek, hogy a NATO azért nem lehet a hadműveletek élén, mert be akarják vonni az arab államokat is a tervezésbe.

  • Hillary Clinton amerikai külügyminiszter felszólította Kadhafit, hogy távozzon a hatalomból, amilyen hamar csak lehet. (BBC)

  • Szerdára virradó éjjel két hullámban is bombázták Miszrata környékén Kadhafi csapatait kanadai repülőgépek. Az észak-amerikai ország légierejének ez volt az első líbiai bevetése. (BBC)

  • A BBC riportere szerda este Tunézia felől megérkezett Tripoliba. Útközben nem látta a bombázások nyomait, de látta azoknak a harcoknak a pusztításait, amelyet Kadhafi és a felkelők közti harcok okoztak.

    Sok helyen megállították autóját, tele van ellenőrzőpontokkal a főváros környéke. Tripoliban délután viszonylag normális kerékvágásban ment az élet, volt forgalom az utcákon és gyerekek az iskolákban.

  • Az UNICEF által ellenőrzütt három menekülttáborban összesen már hatezer líbiai van. Tunéziában és Egyiptomban vannak ezek a táborok. A menekültek többsége nő és gyerek. (BBC)

  • Négy fregattal és egy tengeralattjáróval vesz részt Törökország a líbiai blokád fenntartásában. A török kormány a bombázásokat ellenzi, de abban segíteni akarnak, hogy Kadhafi ne juthasson utánpótláshoz. (al-Dzsazíra)

  • A helyszíni beszámolók szerint a negyvenezres Zintan városban most a legrosszabb a helyzet. A felkelők kezén lévő települést Kadhafi csapatai teljesen körbevették, a városból nem lehet se ki, se bemenni. Szerdán kétszer egy órán át lőtték a várost Kadhafi katonái.

    A városban lévők segítséget kérnek, vészesen fogy a víz, az élelem és a gyógyszer.

Vissza az összes bejegyzéshez