Szerdán került az internetre a Líbia jó részét ellenőrzése alatt tartó felkelők hivatalos honlapja, arab és angol nyelven.
A magát Átmeneti Nemzeti Bizottságnak nevező csoport weboldala a Kadhafi előtti idők líbviai zászlójának színeiben, fekete-piros-zöldben pompázik. A honlap egyfelől felsorolja a szervezet céljait, tagjait és intézkedéseit, másrészt igyekszik naprakész információkat szolgáltatni a felkelés állásáról.
Szerda késő délután tiltakozók másztak fel egy londoni ház tetejére, amely állítólag a líbiai diktátor egyik fia, Szaif Kadhafi tulajdonában van.
Az angol főváros Hampstead nevű luxusnegyedében álló takaros, vörös téglából épült házikót a sokak által trónöröksnek tartott Szaif akkor használta, amikor a London School of Economics diákja volt.
Egy interneten keringő kép szerint az akciót egy "Topple the Tyrants", azaz "Döntsük meg a diktátorokat" nevű csoport hajtotta végre. A ház tetejére egy nagy ponyvát feszítettek ki, rajta Kadhafi áthúzott fejével és a "Kifelé Líbából, kifelé Londonból!" felirattal.
Percről percre változik a helyzet a Kadhafihoz hű kormányerők által ostromolt líbiai városban. A különböző hírforrások néha egymástól teljesen eltérő eseményekről számolnak be, aminek persze nem is csak a front képlékenysége, hanem a helyi informátorok megbízhatatlansága az oka.
Annyi mindenesetre biztos, hogy szemben azzal, amit Kadhafiék a szerdai nap folyamán már többször állítottak, a város, vagy legalábbis annak egy része, még mindig a felkelők kezén van. A Guardian szerint délután is lőtték.
A BBC Tripoliban tartózkodó újságíróinak a líbiai kormány képviselője megígérte ugyan, hogy szerdán a nyugati sajtó is felkeresheti Zaviját, meggyőződni arról, hogy ott ismét Kadhafi az úr. Ezt a látogatást azonban újra és újra elhalasztották, ami egyértelműen bizonyítja, hogy a felkelőket még nem sikerült ott leverni.
A BBC helyszíni tudósítója szerint Rasz Lanufnál legalább két halottja van a kormányerők és a felkelők összecsapásainak.
Bengáziban hangosbeszélőkön mondták be, hogy Bin Dzsavad újra a felkelőké. A Reuters jelentése szerint ugyanakkor a felkelők még nem foglalták el a várost, bár már valóban a határában járnak. A kormányhadsereg a hétvégén verte vissza a felkelőket Bin Dzsavadnál, ami az utolsó nagyobb város a Szirtébe vezető úton.
A nem a megbízhatóságáról híres líbiai állami tévé jelentése szerint Kadhafi csapatai már Zavíja központjában harcolnak. Hogy ez mennyiben lehet igaz, arra csak azzal utalnánk, hogy az állami tévé délelőtt még azt állította, hogy elfoglalták Zavíját.
A jemeni Sanaa Suhayl műholdas csatornán a "Breaking News: Mohszen Jasszer Sejk, az állandó bizottság tagja lemond tagságáról a Népi Kongresszusban és felszólítja az elnököt, hogy mondjon le és adja át a hatalmat egy független nemzeti tanácsnak". A Népi Kongresszus a jemeni kormánypárt. (BBC)
A Reuters jelentése szerint Kadhafi három magángépe közül kettő Máltán landolt, ahol a líbiai vezető követei a helyi hatóságokkal egyeztettek, majd Portugáliába, illetve Franciaországon keresztül Brüsszelbe indultak tovább.
Szaúd al-Fejszál herceg, szaúdi külügyminiszter szerint nem tiltakozásokra, hanem párbeszédre van szükség. "evágunk minden ujjat, ami keresztbe tesz a királyságnak" - tette hozzá. (Reuters)
"Nincs szükség ilyen erőre, ez csak fokozza a feszültséget a felek között" - kommentálta a jemeni kormánypárt egyik illetékese azt, hogy a rendőrség kedd este lerohanta az Egyetem téren tüntetőket Szanaában. A rendőri erőszaknak egy halálos áldozata és 110 sérültje volt. (CNN)
A CNN tudósítója, Ben Wedeman szerint komoly tüzérségi támadást indított a kormányhadsereg Rasz Lanuf ellen. A város nyugati határát lövik, de a felkelők erősítései is folyamatosan érkeznek. Harcok folynak még Szidernél is, Rasz Lanuftól nyugatra.
A líbiai ellenzék értesülései szerint Kadhafi két magángépe, ami nem Kairóba, hanem talán Bécsbe és Athénba tartott, visszafordult és most Egyiptom, illetve Líbia felé vette az irányt.
Ian Lee független dokumentumfilmes enyhe paranoiás tüneteket mutat. Legutóbbi tweetje szerint az újságíróknak otthont adó tripoli szállodában "megpróbálnak az őrületbe kergetni. Celine Dion Heat will go on című száma megy folyamatosan".
A marokkói tüntetések kezdete óta először megszólalhat VI. Mohamed király, jelentette a BBC.
A bengázi Átmeneti Nemzeti Tanács, a felkelők kormánya szerint hat hónapig biztosan ki tudnak tartani a kormányerőkkel szemben. A BBC-nek nyilatkozó szakértők ugyanakkor kétségbe vonják állításaikat. "Hat hónap hosszú idő, ha a konfliktus tényleg elfajul. Kevés a gyógyszerük, ha nem kapnak utánpótlást, ennyi ideig biztos nem bírják ki" - nyilatkozta a BBC World Service-nek Tim Niblock, az Exeter egyetem szakértője.
A felkelőkkel szimpatizáló lakásfoglaló aktivisták szállták meg Kadhafi második fia, a felkelés kezdete óta a rezsim arcaként szereplő Szaif al-Iszlám londoni rezidenciáját Hampstead Gardenben. (Guardian)
Felkelők szerint a líbiai kormányerők tüzérsége olajtárolókat talált el Szider olajtermináljában. A várost folyamatosan lövik a kormányerők, most éppen itt húzódik a keleti front. (Guardian)
A Guardian szerint korábbi jelentésükkel szemben a felkelők nem azért evakuálták a Rasz Lanuf-i kórházat, mert a város elestétől tartanak, hanem mert a várost ért légitámadások során találat érte a fő vízvezetéket, így most nincs folyóvíz a kórházban.
A NATO főtitkára, Anders Fogh Rasmussen szerint a katonai szervezet nem akar beavatkozni Líbiában, de "minden eshetőségre" tervet készít. (Reuters)
A Reuters is jelentette, hogy találat ért egy olajfinomítót, de tudósítójuk szerint nem Rasz Lanufnál, hanem Szidernél. "Még sosem láttam ekkora füstfelhőt. Egyáltalán nem oszlik" - jelentette. Ha a robbanás valóban Sziderben volt, tényleg elég nagy lehetett, ha Rasz Lanufból is látszik.
Az egyiptomi állami tévé jelentése szerint késekkel és machetékkel felfegyverkezett csoportok támadtak több száz demokráciapárti tüntetőre a Tahrír téren. (BBC, AFP)
Az al-Jazeera helyszíni képein még mindig nagy füst látszik Rasz Lanuf felett, amit az imént bombáztak a líbiai légierő gépei. Az arab hírcsatorna jelentése szerint elképzelhető, hogy a város olajfinomítóját érte találat.
Az al-Jazeera helyszíni beszámolója szerint az elmúlt percekben bombázták Rasz Lanufot, de a felkelők a folyamatos légi támadások ellenére is kitartanak.
Némi elmozdulás történt a keleti fronon, a kormányerők és a felkelők Szider olajkikötőjénél, Rasz Lanuf és Bin Dzsavad között félúton harcolnak. A várost a kormányerők tüzérsége lövi, a felkelők több apró rajtaütéssel zaklatják a kormányerőket. (Guardian)
A brit kormány orvosokkal, orvosi képzéssel, háromezer sérült ellátására elegendő felszereléssel, logisztikai támogatással segítené a Nemzetközi Vöröskeresztet. Emellett élelemmel látnák el a legrászorulóbb százezer líbiait. (BBC)
Közleményben szólított fel repülési tilalom bevezetésére Líbia angliai száműzetésben élő trónörököse, Mohamed al-Szenuszi, írja a BBC. A száműzött trónörökösnek nincs különösebb befolyása az országban.
Legalábbis a Malta Times máltai napilap helyi katonai forrásokra hivatkozó cikke szerint a máltai hadsereg vizsgálja azoknak a jelentéseknek a hitelességét, melyek szerint Kadhafi katonái összeterelték az országban tartózkodó afrikai menekülteket, akiket aztán hajókon akarnak Európába küldeni. (Guardian)
Martin Chulov, a Guardian tudósítója egy "Egyiptomi Szalafisták" feliratú segélyszállító teherautót látott Tobruk és Bengázi között a főúton. A szalafisták iszlámista szélsőségesek, Chulov szerint ez azt mutatja, hogy lehetőséget látnak a zűrzavarban saját érdekeik érvényesítésére.
Magabiztosan nyilatkozott a BBC-nek egy fiatal felkelő Rasz Lanufnál. Véleménye szerint ha végre elrendelik a repülési tilalmat, hadseregük megindulhatna és "két-három napon belül már Kadhafi ajtaján kopogtatnánk". A húsz év körüli fiú már február 18-án is részt vett a tobruki tüntetéseken. "Öt ember halt meg közvetlenül elöttem. Nekünk csak köveink voltak, ők éles lőszerrel tüzeltek" - mesélte. Szerinte a felkelők Rasz Lanufnál csak a kormányhadsereg visszavonulására várnak, hogy a nyomukban meginduljanak Tripoli irányába. Szirténél, Kadhafi szülővárosánál azért ő is komoly harcokra számít.