Az éppen Hugo Chávez venezuelai elnököt vendégül látó Crisina Kirchner argentin elnök keményen kikelt a Líbia elleni katonai akció ellen.
"Amikor azt látom, hogy ezek a civilizáltnak nevezett országok bombákkal próbálják megoldani a problémákat, igazán büszke vagyok arra, hogy dél-amerikai vagyok" - mondta Kirchner.
Egy Tripoliból érkezett tweet szerint legalább hatvanan vesztették életüket a pénteki összecsapásokban a fővárosban. Az üzenet szerint legalábbis ennyi holttestet számoltak össze eddig. (BBC)
Miután az ENSZ Biztonsági Tanácsa összeállította a Líbia elleni határozati javaslatát, a kemény fellépést érzelmes beszédben szorgalmazó Abdurrahman Salgham ENSZ-nagykövet hivatalosan lemondott posztjáról, jelentette a CNN tudósítója.
Ben Wedeman, a CNN helyszíni tudósítója szerint a líbiai állami tévében ezekben a percekben egy Kadhafiról szóló összeállítást vetítenek. "Az egész úgy néz ki, mint egy divatshow Kadhafi főszereplésével, borzalmas zenére" - írja.
Az al-Jazeera jelentése szerint a líbiai parlament elnöke Szalumnál átlépte a líbiai-egyiptomi határt és politikai menedéket kért.
Ismét harcok robbantak ki a Tripolitól 50 kilométerre nyugatra lévő al-Zavíjában, ahol csütörtökön légvédelmi rakétákkal lőtték a tüntetőket a Kadhafihoz hű erők. Egy twitterüzenet szerint a várost tüzérséggel és légvédelmi gépágyúkkal lövik a várost. Kadhafi fia, Szaif al-Iszlám fél órával ezelőtt azt állította, hogy al-Zavíjában arra utasították a hadsereget, hogy ne kezdjen akcióba, adjon esélyt a tárgyalásokra "a terroristákkal". (BBC)
A Sabab ifjúsági mozgalom értesülései szerint Kadhafi lánya és második neje Ausztriában van. Arra kérik az osztrákokat, hogy szervezzenek tüntetést a Hotel Imperial szálló elé, ahol értesüléseik szerint Ajesa és Safia bujkál.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa pénteken összeállította Líbiával kapcsolatos határozati javaslatát. A javaslat szerint a líbiai tüntetők elleni erőszakos fellépés felelőseit emberiesség elleni bűnök miatt a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság elé kell állítani, jelentette az al-Arabíja. A BT határozatában utazási tilalmat és vagyonelkobzást rendelne el 21 líbiai vezető - köztük a Kadhafi-család valamennyi tagja - ellen.
A Guardian kormányzati forrásokból származó értesülései szerint a brit külügy személyes kapcsolatot létesített Kadhafi közvetlen környezetével. Azt üzenték a líbiai vezetőknek, hogy ha nem fordulnak szembe Kadhafival, vállalniuk kell a következményeket, vagyis azt, hogy emberiesség elleni bűnök miatt bíróság elé állítsák őket. A Guardian értesülései szerint a brit kormány készültségbe helyezte az SAS elittkommandót, hogy szükség esetén kimenekíthessék a Líbiában rekedt brit állampolgárokat.
Abdurrahman Salgham, Líbia Kadhafitól elpártolt ENSZ-nagykövete szerint a Kadhafi melletti tüntetéseken "gyerekek és civilbe bújtatott katonák" vesznek csak részt. Kadhafi vádjára, hogy a tüntetők halucinogén drogokat szednek, azt mondta, hogy hegynyi mennyiségű drog kéne minden tüntető bekábítószerezéséhez. Arra, hogy Kadhafi szerint a felkelők terroristák, azt mondta, hogy a meggyilkolt hathónapos csecsemők aligha lehettek bin Laden követői. Szerinte a fegyvereket, amiket Kadhafi szét akar osztani hívei között, ellene fogják majd fordítani. Salgham felszólalását Szultan al-Kaszemi közvetítette a Twitteren.
A líbiai tüntetők honlapján közzétettek egy videót, ami állítólag pénteken készült Tripoliban, ahol a kadhafista milicisták tüzet nyitottak a pénteki imáról távozókra. A felvétel hitelességét nehéz elenőrizni, de a BBC egyik elemzőe szerint a Dzsamal Abdel Naszer mecset előtt készült Tripoli belvárosában. A felvételen halható, amint a tüntetők azt skandálják: "A mártírok vére nem hiába folyik! Nincs isten Allahon kívül! Mohamed Isten prófétája! Vérünket és lelkünket is érted áldozzuk, Bengázi!" Ezután kezdődik a pánik, a felvétel készítője egy Abdullah nevű embert szólongat, majd lövések dördülnek.
Beterjesztették a Líbia elleni szankciókról szóló határozati javaslatot az ENSZ közgyűlésén. A javaslat a szankciók mellett arra is javaslatot tesz, hogy az ellenzékiek elleni erőszak ügyét terjesszék az emberiesség elleni bűnöket vizsgáló hágai Nemzetközi Büntetőbíróság elé. (BBC)
Kadhafi legidősebb fia, Szaif azt mondta, reméli, hogy békés megegyezéssel végződik a konfliktus, mégpedig holnapig.
Az ENSZ közgyűlésén felszólalt Abdurrahman Mohamed Salgham, Líbia ENSZ-nagykövete is. Azt mondta, hogy immár a líbiai népet képviseli, így ő is a vérengzés megállítására szólított. Véleménye szerint Kadhafit és fiait csak kemény fellépéssel lehet megfékezni, szankciókra szólított a család ellen. (BBC)
Beszédet intézett az ENSZ közgyűléséhez Ban Kimun, a világszervezet főtitkára. Felszólalásában "határozott fellépést" sürgetett Líbia ügyében. Összegzése szerint legalább ezren vesztették életüket az összecsapásokban, és legalább 37 ezren menekültek ez az országból. "Véget kell vetni az erőszaknak és meg kell büntetni a vérontás felelőseit" - jelentette ki, hozzátéve, hogy egyértelmű emberijogsértések voltak az országban. (BBC)
A líbiai állami televízió az ország külügyminisztériumára hivatkozva azt állítja, hogy "a világ összes országa felhívta Líbiát, és arról tájékoztatta, hogy a felfordulást iszlámista szélsőségesek okozzák". A líbiai külügy szerint a világ országai azt is megerősítették, hogy hamisak a bombázásokról szóló hírek, valamint megállapították, hogy az áldozatok számáról a médiában terjedő hírek túlzóak. A valóságban ilyesmiről természetesen szó sincs, a világ országai nem tettek ilyen megállapításokat.
A legtöbbet Olaszország vásárolja, de Írország arányaiban jobban függ a líbiai olajtól.
Az AP jelentése szerint több ezren tüntettek a dél-jemeni Ádenban Szaleh elnök ellen. A biztonsági erők tüzet nyitottak a tüntetőkre, legalább 19-en megsérültek. Halálos áldozatokról nem érkezett jelentés.
Az AFP jelentése szerint a tunéziai válság félrekezelése miatt hamarosan lemond Michele Alliot-Marie francia külügyminiszter. Alliot-Marie beismerte, hogy férjének kiterjedt üzleti kapcsolatai voltak a 23 év után megbuktatott diktátor, Ben Ali szövetségeseivel. Pár nappal a rezsim bukása előtt pedig azt nyilatkozta, hogy Franciaország segíthetne a tunéziai rendőrség kiképzésében, hogy hatékonyabban tudják leverni a tiltakozásokat.
Szultan al-Kaszemi nem tudja abbahagyni, újabb és újabb Kadhafis vicceket tweetel. A legújabb szerint az al-Jazeera közleményben kért elnézést Kadhafi legutóbbi beszédének közvetítéséért, ők is tudják, hogy valójában a Comedy Central a jogtulajdonos.
Szultan al-Kaszemi jelentése szerint újra mernek viccelődni a líbiaiak. Az egyik legújabb poén szerint a líbiai állami tévé azzal fenyeget, hogy ha a felkelők nem adják meg magukat, megismétlik Kadhafi beszédét. Egy másik szerint a nemzetközi közösség arra kéri a tüntetőket, hogy lehetőleg még Kadhafi következő beszéde előtt adják meg magukat.
A CNN jelentése szerint megérkezett Máltára az a komp, ami a Tripoliból menekülő amerikaiakat, köztük a követségi dolgozókat szállító komp.
Az al-Jazeera hivatalos bahreini forrásokra hivatkozva jelentette, hogy a király leváltotta három miniszterét "az elmúlt napok történései miatt". Az nem derült ki, hogy melyik minisztereket, és pontosan miért.
Nyolc nappal a tüntetések és a rezsim véres leszámolásainak kezdete után az Egyesült Államok bejelentette, hogy felfüggeszti a Líbiába irányuló fegyverexportot, jelentette az al-Arabíja. Az al-Jazeera pedig úgy értesült, hogy az amerikai titkosszolgálatok bizonyítékokat gyűjtenek a rezsim bűneire.
A Bengáziban a fegyverraktárokból felfegyverkező tüntetők pénteken fogadkoztak, hogy Kadhafi tripoli palotája ellen vonulnak majd. A két várost ugyanakkor 1600 kilométer választja el, ezért a gyalog indulóknak jó hosszú útra kellene készülniük. (Telegraph)
Az Egyesült Államok felfüggeszti a tripoli nagykövetségének működését, jelentette az AP-re hivatkozva az al-Arabíja.
Több tízezren tüntettek a Gyöngy téren Bahrein fővárosában, Manamában pénteken, az utcákon nem volt jele a rendőröknek vagy katonáknak. A kormány a február 14-e utáni összecsapások hét áldozatának emléknapjává nyilvánította a pénteket. A Gyöngy téren már nemcsak alvósátrak, hanem egész falvakat, munkahelyeket vagy éppen a munkanélkülieket képviselő sátrak is állnak, jelentette a BBC tudósítója.
Az al-Libíja tévéadó szerint Szaif al-Iszlam, Kadhafi második legidősebb fia perceken belül sajtótájékoztatót tart. Ez az eddigi hasonló bejelentéseket ismerve akár órákat is jelenthet. (BBC)
A líbiai állami tévé szerint a rezsim tárgyalt a "félrevezetett fiatalokkal", akik átadták fegyvereiket, és csatlakoztak a forradalom vezetőjét éltető menetekhez. (BBC)
A pénteki ima után Jemenben is több tízezren vonultak utcára, a szanaai egyetem előtt a rezsim bukását követelték. A kormány mellett is több ezren tüntettek, az összecsapásokban a Reuters szerint két ember meghalt, harmincan megsebesültek Ádenben.
A héten posztjukról lemondott diplomatákat követve Líbiai portugáliai nagykövete is lemondott, és zsarnokinak nevezte a líbiai kormányzatot. Líbia teheráni nagykövete pedig távozásra szólította fel Kadhafit, hogy így előzze meg a vérfürdőt. (BBC)